Къде се надува най-големият имотен балон, според Moody’s
Увеличаващата се пропаст между цените на имотите и наемите може да бъдат признак, че на пазара скоро предстои корекция. Най-голямата подобна пропаст в момента се намира в Норвегия.
Това сочат резултатите от проучване Moody’s Investors Service на 20 развити икономики, което разглежда динамиката между цените на имотите и какво определя тя като пазарно равновесие, пише Bloomberg.
Идеята е, че когато нарастващите цени на имотите не предизвикват движения и при наемите, това може да бъде признак, че домакинствата може би имат нереалистични очаквания за допълнително повишение на цените, което е често срещан сигнал за балон, казват от рейтонговата агенция.
“Страните, в които няма баланс между цените на имотите и наемите, са изложени на най-голям риск от неблагоприятни икономически ефекти от високите цени на имотите,” казват Емила Гьорек и Колин Елис, анализатори в Moody’s.
Цените на имотния пазар в най-богатата скандинавска икономика скочиха в последните години, на фона на рекордно ниските лихви и огромните финансови стимули от страна на правителството.
Норвежкият имотен пазар в момента e най-надценен, следван от тези на Белгия, Германия и Франция, според Moody’s.
Нещо повече, Норвегия е с най-голям процент собственици на имоти, който възлиза на близо 85%, което пък предполага, че корекция в цената може да има „неблагоприятен ефект върху икономиката, финансовата стабилност и условията за кредитиране,“ казват от Moody’s.
Сега пазарът показва признаци на охлаждане, което предизвиква опасения относно евентуалнен икономически спад. Рязко падащите цени тази година изтриха годишния ръст, на фона на скока в предлагането на имоти и на фона на това, че купувачите се втурнаха да продават.
Обрат на пазара
Цените на имотите в Норвегия падат през ноември за първи път от началото на 2014 г.
С надценен пазар на имоти от 2010 г., Норвегия е “най-уязвима” от всичките страни, анализирани от Moody’s. Финансовият регулатор в страната е съгласен с това твърдение, като през миналия месец от там заявиха, че цените на имотите и задлъжнялостта на домакинствата представляват най-големия риск за икономиката.
В доклад на ОИСР от тази седмица също бе посочено, че правителството трябва да се подготви за евентуална корекция в цените на имотите. В доклада се казва, че имотите “изглеждат надценени.”
Централната банка на Норвегия засега не предприема действия. Управителят на финансовата институция Ойстейн Олсен, който миналата седмица даде индикации, че се готви да вдигне лихвите още следващата година, казва, че очаква “меко приземяване.”
Скандинавските икономики имат едно голямо предимство: силните им предпазни мрежи действат като механизми за защита на хора, изпитващи финансови затруднения.
Норвегия също така разполага с държавен инвестиционен фонд с активи на стойност 1 трлн. долара, така че няма липса на средства, в случай че предпазните механизми имат нужда от подсилване.