Азиатските акции флиртуват с исторически върхове
Азиатските индекси достигнаха до редица нови върхове днес, след като апетитът към риск бе подкрепен от производствените данни, които потвърдиха синхронизирания възход на световната икономика.
Активността бе особено силна в Европа, което повиши лихвите по облигациите на континента и доближи еврото до най-високото му ниво от три години спрямо долара.
Инвеститорите се насочиха и към развиващите се пазари, което доведе до нов рекорд за филипинските акции, 24-годишен връх за тайландския основен индекс и 10-годишен връх за хонкогския основен индекс.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се повиши с 0.4%, след като вчера с скочи с 1.4%q отчитайки най-доброто си представяне от март.
При ниво от 579.46 пункта индексът се доближава до рекордната си стойност от 591.50, достигната в края на 2007 г.
Индексът на китайските сини чипове CSI300 записа ръст в четвърта поредна сесия, докато японският Nikkei 225 не се търгува заради празник.
Индексите на Уолстрийт започнаха новата година по същия начин, по който завършиха старата, отбелязвайки рекордни нива на затваряне. Dow Jones се повиши с 0.42%, докато S&P 500 добави 0.83%, а Nasdaq затвори с 1.5% нагоре.
Поскъпването на по-рисковите активи дойде на фона на изнесените промишлени данни за страни, като Индия, Германия и Канада, които показаха ръст на активността.
“Обхватът на възстановяването е изключителен,” казва анализаторът от Deutsche Bank Алън Рускин, отбелязвайки, че от 31 страни само три не отбелязват ръст в промишлената активност. В същото време всички най-големи производствени сектори бележат ръст.
На фона на най-бързите темпове на растеж на промишлената дейност в Европа от повече от две десетилетия, има спекулации, че Европейската централна банка (ЕЦБ) ще започне да ограничава програмата си за изкупуване на облигации по-късно през годината.
В резултат на това лихвата по 10-годишните германски държавни облигации се покачи с с 4 базисни пункта, до двумесечен връх от 0.467%, което, от своя страна, вдигна лихвите и по периферията на Европа.
Лихвата по испанските книжа, например, се повиши с 16 базисни пункта само за три сесии и достигна 1.616%.
Перспективите други големи централни банки да последват Федералния резерв на САЩ в затягането на паричната политика се отразиха негативно на долара, като доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се понижи до тримесечно дъно.
Еврото поскъпна до четиримесечен връх от 1.2082 долара, продължавайки ръста си от 14% от 2017 г. За последно еврото се търгуваше на ниво от 1.2050 долара, а биковете са се насочили към върха от 1.2092 от септември.
Еврото вече постигна двегодишен връх спрямо йената при 135.64. Доларът изостава далеч назад и се търгува срещу 112.32 йени.
Слабият долар се отразява положително на суровините, които се търгуват в щатската валута.
Спот цената на златото достигна най-високото си ниво от средата на септември – 1 321.33 долара за тройунция, преди да отстъпи до 1 313.48 долара за тройунция.
Цените на петрола достигнаха най-високите си нива от средата на 2015 г.
Фючърсите на петрола от сорта брент поевтинява с 3 цента, до 66.54 долара за барел, докато щатският лек суров петрол поскъпва с 1 цента, до 60.38 долара за барел.