Азиатските акции продължават възстановяването на борсите по света
Азиатските акции поскъпват днес, присъединявайки се към възстановяването на борсите по света, на фона на подобряващите се пазарни нагласи.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.5%, след като възстанови над 40% от загубите си от края на миналия месец - до дъното от миналата седмица.
Японският Nikkei добави 1.3%.
Обемите на търговия днес се очаква да са по-ниски от обикновеното заради празници в САЩ и Китай.
На Уолстрийт S&P 500 нарасна леко в петък, записвайки най-големия си седмичен пазарен ръст от пет години.
Глобалният индекс на MSCI се повиши с 4.3% миналата седмица, което бе най-доброто му представяне от декември 2011 г.
Скокът дойде след двуседмични разпродажби, предизвикани от опасенията около инфлацията в САЩ, които изтриха 10% от стойността му.
Лихвата по щатските 10-годишни държавни облигации нарасна до четиригодишен връх от 2.944% през миналата седмица, в сравнение с 2.411% в края на миналата година.
Лихвата по 2-годишните книжа достигна до най-високото си ниво от 2008 г. през миналата седмица, на фона на прогнозите на инвеститорите, че Федералният резерв ще вдигне лихвите на следващата си среща през март.
Понижението на индекса на волатилността Vix също помогна за подобряване на пазарните нагласи.
Разпродажбите наскоро се смята, че бяха задълбочени от скока на индекса Vix, тъй като много пазарни играчи бяха нагласили портфейлите си в тон с промените във волатилността.
На валутния пазар доларовият индекс се стабилизира, отдалечавайки се от триседмичните си дъна.
Еврото се търгуваше на ниво от 1.2426 долара, отстъпвайки от достигнатия в петък тригодишен връх от 1.2556 долара.
Доларът се разменяше срещу 106.24 йени, отдалечавайки се от 15-месечното си дъно от 105.545 йени, достигнато на 16 февруари.
Напоследък редица фактори натежаха над представянето на долара, в това число опасенията за нарастващия търговски и бюджетен дефицит на САЩ и спекулациите, че Вашингтон може да преследва стратегия за отслабване на долара.
Има и информации, че чуждестранните централни банки пренасочват резервите си в чуждестранната валута, така че да избягват долара.
По-слабият долар подкрепи суровините.
Щатският лек суров петрол поскъпна с 1.2% в понеделник, до 62.43 долара за барел, продължавайки ръста си от достигнатото на 9 февруари 1.5-месечно дъно от 58.07 долара за барел.