След 1 100 г. тази длъжност най-накрая се заема от жена
Въпреки че бяха нужни 1 100 години, най-накрая се случи – Кралският монетен двор на Великобритания се оглавява от жена за първи път в историята.
Ан Джесъп, която работи в институцията от близо десетилетие, беше повишена до изпълнителен директор и заместник магистър в Кралския монетен двор, предава CNN.
Позицията, която някога е заемана от Исак Нютон, изисква управлението на 900 души персонал на институцията, която произвежда до 90 млн. монети всяка седмица.
„Може и да отне над 1000 години, но монетният двор най-накрая се води от жена и аз съм сигурен, че Ан ще свърши чудесна работа”, коментира Робърт Дженрик от британското Министерство на финансите.
Една от първите работи на Джесъп ще бъде свързана с представянето на новата монета от 50 пенса, специално посветена на 100-годишнината от придобиване на правото на жените да гласуват във Великобритания.
Джесъп, която има опит в компании, като Procter & Gamble, също така ще води годишната церемония Trial of the Pyx – историческо задължение, целящо да демонстрира цялостта на монетите в страната.
Според традицията, ако се установи, че монетите са дефектни, финансовият министър, който заема позицията Магистър на монетния двор, трябва да загуби едната си ръка като наказание.
„Трябва да се отбележи, че в дългата история има 94 отговорници за монетния двор, които са загубили ръцете си по заповед на краля. Все пак това не се е случвало от стотици години”, пише в съобщението на монетния двор.