Риболовната карта на света провокира любопитни заключения
С помощта на алгоритми специалисти анализираха 22 млрд. съобщения, предавани от морски плавателни съдове, и създадоха карта на промишлената активност на всеки един риболовен флот в света.
Дейвид Крудсма от проекта Global Fishing Watch, който от 2016 г. наблюдава търговската дейност в областта на риболова, използва данни от спътникови предаватели, които по закон е задължително да бъдат поставени на всички едри риболовни кораби. Устройствата чрез спътникова връзка предават данни за местоположението на съдовете, техния курс и скорост на движение.
Екипът на Крудсма е изследвал данните от 2012 до 2016 г., които обхващат съобщения от над 70 000 плавателни съда.
Резултатите показали, че риболовна промишленост се осъществява в над 55% от територията на световния океан. По този начин по площ риболовът четири пъти превъзхожда селското стопанство.
Това е интересно, отчитайки, че риболовът осигурява само 1.2% от световното производство на калории, консумирани от човека, пише BBC.
Освен това от получените данни следва, че най-голямо влияние върху тази дейност оказва не екологията, например смяната на годишните времена, а политическите и културните фактори.
За времето на изследвания период са регистрирани над 37 млн. часа ловене на риба. За целта корабите са консумирали 20 млрд. киловатчаса енергия и са изминали над 460 млн. километра – това е 600 пъти повече от разстоянието до Луната и обратно.
Кои са водещите страни в риболова? Китай, Испания, Тайван, Япония и Южна Корея. Общо те имат дял от 85% от дейността в открито море, т.е. далеч от своите икономически зони.
Струва си да обърнем внимание на това, че резултатите от изследването не дават пълна картина, тъй като предаватели не са инсталирани на всички плавателни съдове. В частност такива отсъстват на малки съдове и лодки, чиито капитани осъществяват незаконен риболов.