Илон Мъск: Ракетата, която ще лети до Марс, дебютира догодина
Милиардерът Илон Мъск за пореден път изненада всички.
Този път основателят на SpaceX заяви, че компанията ще бъде готова с ракетата, която трябва да лети до Марс през следващата 2019 година. Това се случи по време на сесия „въпроси и отговори“ в рамките на фестивала SXSW, предава CNN.
„Вмомента изграждаме първия междупланетарен кораб. И вероятно ще можем да осъществяваме кратки полети през първата половина на следващата година“, каза Мъск.
През миналата година, той заяви, че ракетата, която трябва да достигне до Марс, носеща името Big Falcon Rocket (BFR), може един ден да транспортира хора от точка А до точка Б на земята за невероятно кратко време. Тогава той даде пример, че благодарение на технологията, човек ще може да стигне от Ню Йорк до Шанхай за 30 минути.
Преди година, Мъск посочи, че BFR ще кацне на Марс през 2022 година, като първата мисия ще достави товари на Червената планета.
На по-късен етап, ракетата трябва да може да изпрати на Марс хора и техните притежания. Крайната цел е създаването на устойчива колония на чуждата планета.
Изпращането на хора, които да живеят на Марс е в основата на визията стояща зад космическата компания SpaceX. Поради това, в интернет, някои потребители наричат Мъск с псевдонима „Бог-император на Марс“.
Милиардерът обаче винаги е казвал, че няма никакви намерения и желания да управлява планетата, като по време на фестивала SXSW, сподели идеите си за евентуалното бъдеще общество на Марс. По думите му, на Червената планета трябва да има директна демокрация, където „хората гласуват директно по конкретни въпроси, вместо това да се случва чрез правителство, което ги представлява“.
„Може да се изискват 60% (от гласовете) за да се приеме закон“, казва Мъск, добавяйки, че според него когато става дума за премахване на даден закон би било достатъчно и 40% от обществото да е гласувало за това. Според него, законите трябва да могат да се отменят по-лесно, отколкото се въвеждат, като текстовете им трябва да са кратки лесни за разбиране.
По думите му, прекалено многото регулации могат да задържат обществото в пътя му напред.
Илон Мъск посочва още, че колонизирането на Марс може да бъде голяма предприемаческа възможност.
„Марс ще се нуждае от всичко, от компании за желязо, до такива за пица. Марс трябва да има чудесни барове....“, казва той през смях.
Основателят и изпълнителен директор на Tesla и SpaceX е известен със смелите си прогнози, които не винаги се сбъдват.
Така например, първото изстрелване на най-голямата ракета на SpaceX Falcon Heavy, което се случи през миналия месец, трябваше да се случи още през 2013 година, тъй като Мъск бе дал този срок.