Кражбите на коли у нас намалели с 1/3 през 2017 г.
През 2017 г. се наблюдава намаление с около 29% на регистрираните посегателства спрямо моторни превозни средства, сравнено с 2016 г. Това заявява вътрешният министър Валентин Радев в отговор на депутатски въпрос за разкриваемостта на посегателствата на МПС, предаде БГНЕС.
Разкриваемостта е 13.68% срещу 9.81% за 2016 г., или увеличение с около 4 процентни пункта. От тях регистрирани са 2023 противозаконни отнемания на моторни превозни средства (ПЗО на МПС) срещу 2820 за 2016 г., или намаление с около 28%, както и увеличение на разкриваемостта с около 3 процентни пункта - разкрити 248 спрямо 254 за 2016 г., пише в отговора си министърът.
Става ясно, че най-много противозаконни отнемания на моторни превозни средства се регистрират в големите градове - София, Варна, Бургас, Пловдив и др., както и в най-посещаваните морски и планински курорти, по време на активните туристически сезони.
Активният криминален контингент целогодишно гастролира и осъществява престъпните си намерения в най-оживените места в страната. В последните няколко години се забелязва тенденция да се извършва противозаконно отнемане на все по-скъпи автомобили от луксозни марки, подчертава Радев.
Като изброява, че през 2017 г. противозаконни отнемания на моторни превозни средства, по производители, се нареждат: марката Mercedes (най-много откраднати автомобили), следвани от Volkswagen (концерн, в който са обединени Audi, Volkswagen, Porsche, Skoda, Seat и др.), BMW и др.
Според ценовия диапазон на отнетия автомобил се определя и предназначението му - най-скъпите се преправят (с нов номер на рама и двигател), пререгистрират се и се въвеждат отново в обръщение за износ или на вътрешния пазар. По-евтините автомобили се продават на трети лица, които от своя страна ги разкомплектоват и продават за резервни авточасти.
С цел разкриване и документиране на този вид престъпна дейност, Министерство на вътрешните работи извършва анализ на престъпната обстановка и се засилва превантивната дейност в проблемните региони. Осъществяват се проверки в автоморги и незаконни депа за разкомплектоване на коли.
Ежегодно се организират и провеждат курсове, с цел повишаване качеството на работа, както на оперативния, така и на експертния състав в Министерството на вътрешните работи.