Въздушната поща в Русия е постижение, което е свързано в исторически план със създаването на десетки малки летища в отдалечени градове. Гледайки ги, трудно може да разберете, че са летища. Става дума за дървени едноетажни къщи, няма терминал в истинския смисъл на думата. Няма и върволица от пътници.

Някои от летищата, които ще видите, функционират и в наши дни.

1. Сеймчан



Това летище обслужва Средноканския район в Магаданска област. Сградата е построена през 1944 г. Тя е единствената оцеляла по цялото трасе.

2. Пертоминское



Това село се намира в област Архангелск. Населението му наброява около 350 души. В името на въздушната поща е създадено летище. Всяка седмица има по два курса.

3. Долна Пеша



Долна Пеша е център за арктически туризъм. Историята на това село наброява повече от 180 години. Населението е малко над 700 души.

4. Енисейск

Летището в Енисейск се използва за доставяне на съобщения до труднодостъпните села в района. До 2016 г. се е използвало активно, макар че ремонтът е бил наложителен.

5. Соловки



Летището е построено още в довоенните години на Соловецките острови. През Втората световна война се използва активно от военно-въздушните сили. В момента все още действа, макар пътническият поток да намалява.

6. Красноселкуп



Това село приема вътрешни курсове от Тюмен и Салехард. Работи само през лятото и зимата, тъй като през пролетта и есента почвата е прекалено влажна.

Топ 10 на най-живописните самолетни пистиТе предлагат невероятни гледки

7. Нюрба



Това градче се намира в Якутия. Известно е още от съветските години, тъй като тук са добивани диаманти. Днес се обитава от по-малко от 10 000 души.

8. Белозерск



Град Белозерск се намира във Волгоградска област. Съхранил е дървеното си летищо, макар днес да не функционира.

9. Осора



Летището в Осора вече втора година е в ремонт. Прави се пълна реконструкция. Към края на 2018 г. ремонтните дейности трябва да са приключили.

10. Туруханск



Селото се намира в Красноярския край. Авиосъобщенията са единственитя начин за връзка с „Голямата земя“ през пролетта и есента, тъй като поща по друг начин не може да бъде получена.