Бъфет: Berkshire Hathaway ще остане финансов хегемон и след мен
Ако някоя голяма световна корпорация се нуждае от свеж капитал или пък частна компания иска да продаде част от акциите си, Уорън Бъфет обикновено е първият в списъка с телефонните номера. Дали обаче това статукво ще се запази, когато някой друг започне да подписва чековете на Berkshire Hathaway? Този въпрос беше зададен на няколко пъти по време на годишното общо събрание на акционерите на фонда, съобщава Bloomberg.
Това е и част от голямата тема за това кой ще наследи 87-годишния милиардер на ръководния пост в компанията. Berkshire Hathaway разполага с огромен паричен ресурс на стойност около 100 милиарда долара и откриването на качествени инвестиционни възможности е ключово за бъдещето на фонда и за неговия следващ ръководител.
Самият Бъфет отрича да разполага с някакви уникални способности за сключване на апетитни сделки. Като доказателство той посочва липсата на такива през последните няколко години. По думите му едни от най-големите инвестиционни "попадения" на Berkshire са се случвали във времена на криза и паника, когато стабилността на капиталите на фонда е била основната притегателна сила, а не името на Бъфет.
"Berkshire Hathaway вече има изградена репутация. Ние сме първият избор за инвеститорите и това ще продължи да бъде така и за в бъдеще", заяви президентът на компманията пред събранието на акционерите в Омаха.
94-годишния вицепрезидент на Berkshire Чарли Мънгър потвърди думите на своя шеф, заявявайки че и в момента по-голямата част от придобиванията се решават от ръководителите на отделните клонове на бизнеса, а не от него или от Бъфет.
Инвеститорите научиха и подробности за представянето на двамата заместници на Бъфет, които бяха натоварени с голяма част от инвестионните решения. В отчета си пред акционерите Бъфет заяви, че Тод Комбс и Тед Уешлър, които бяха наети от компанията съответно през 2010 и 2011 година, се представят малко по-добре от широкия борсов индекс S&P 500. Двамата управляват инвестиционен портфейл от около 25 милиарда долара.
"Така или иначе се справят по-добре от мен, така че нямам право на критика", заяви той.
И Бъфет, и Мънгър продължават да остояват категоричната си позиция против криптовалутите. Те потвърдиха това свое становище и по време на общото събрание на акционерите в отговор на няколко въпроса по темата. Според Бъфет този пазар привлича все повече "шарлатани", а стойността на дигиталните валути се определя единствено от нечие желание да ги продаде за още повече пари.
Чарли Мънгър беше още по-цветист в определението си: "Това е все едно някой да търгува с изпражнения и вие да се присъедините, само защото не можете да гледате отстрани".
По отношение на Китай и двамата ръководители на Berkshire са единодушни, че търговските противоречия и породеното от тях напрежение между Вашингтон и Пекин няма да ескалира в някакъв по-мащабен конфликт. По думите на Мънгър американските инвеститори в момента пропускат големи възможности в Поднебесната империя. Бъфет пък сподели, че тази година ще е много добър момент за сключване на сделки в Китай, заради късметлийското чило "8" в нея. Милиардерът напомни, че през август навършва 88 години.
Общото акционерни събрание на Berkshire Hathaway стана и повод за коентари на своеобразната словесна престрелка между Уорън Бъфет и Илън Мъск. Миналата седмица, при обявяването на финансовите резултати на фонда, Бъфет заяви, че бизнесът се нуждае от "защитен ров", който да отблъсква конкуренцията. "Илън Мъск може да променя из основи много индустрии, но не би искал да се състезава с нас в бизнеса с бонбони например. Имаме доста добри защитни ровове там", сподели милиардерът.
В отговор Мъск заяви, че "рововете" са нещо много старомодно и единственото, което има значение са иновациите. "Скоро стартирам компания за производство на бонбони, която ще бъде страхотна. И съм супер, супер сериозен", гласеше публикацията на Мъск в неговия профил в Twitter.