Фракинг милиардер е новият най-богат британец
Джим Ратклиф, който притежава нефтохимическа компания, е увеличил личното си състояние си с над 15 млрд. паунда (17 млрд. евро), до 21 млрд. паунда (24 млрд. евро) през миналата година, с което оглавява класацията на най-богатите хора във Великобритания.
65-годишният Ратклиф измества от първото място братята Хиндуджа, за да оглави класацията на Sunday Times, благодарение на голямото увеличение в пазарната стойност на Ineos, която е най-голямата британска фракинг компания.
Ратклиф, който израства в общинско жилище в близост до Манчестър, е син на дърводелец и офис мениджър. Той основава Ineos през 1998 г. и все още притежава 60% от компанията, която през миналата година генерира над 2.2 млрд. паунда (2.5 млрд. евро) печалба и има 18 500 служители.
Ратклиф, който живее в имение в Ню Форест и притежава две суперяхти, носещи имената Hampshire и Hampshire II, скача от 18-о до първо място в тазгодшната класация.
Ратклиф е сред 145-те милиардера в класацията – с 11 повече от миналогодишното издание. Най-богатите 1 000 във Великобритания в момента притежават рекордните 724 млрд. паунда (822 млрд. евро), което е с 10% повече, в сравнение с предходната година. За да попадне човек сред тях, е нужно да притежава най-малко 115 млн. паунда (130 млн. евро).
Докато Ратклиф се радва на огромно увеличение на богатството си, според тазгодишната класация, състоянието на притежателя на Topshop сър Филип Грийн и неговата съпруга е намаляло със 787 млн. паунда (894 млн. евро), до 2 млрд. паунда (2.27 млрд. евро).
Телевизионният готвач Джейми Оливър изпада от класацията след затварянето на 12 от неговите 37 италиански ресторанта, като част от сделката му с кредиторите на веригата.
Наследникът на фармацевтична компания Ернесто Бертарели и неговата съпруга Кърсти отчитат най-големия срив в класацията. Тяхното богатство е намаляло с 1.8 млрд. паунда (2.05 млрд. евро) вследствие на понижаването на стойността на дяловете на Ернесто в различни фармацевтични компании.
Двамата падат от 11-о до 6-о място в подрежането. Кърсти пък вече не е най-богатата жена в класацията и заема едва третото място, след като бе изпреварена от наследницата на Heineken Шарлийн де Карвальо-Хайнекен и наследницата на Tetra Pak Кирстен Раузинг.
В класацията тази година присъства рекордният брой от 141 жени.
Родените в Мумбай братя Сри (82 г.) и Гопи (78 г.), които чрез Hinduja Group контролират множество инвестииции - от петролната индустрия през IT сектора, медиите, банките и имотите до здравеопазването, заемата второто място в тазгодишната класация с 20.6 млрд. паунда (23.41 млрд. евро).
Челната тройка се оформя от имотните магнати Дейвид и Саймън Рубен с 15 млрд. паунда (17 млрд. евро), следвани от стоманодобивния магнат Лакшми Митал с 14.7 млрд. паунда (16.7 млрд. евро).
В топ 20 на класацията към Ратклиф се присъединяват ръководителите в Ineos Джон Рийс и Анди Къри. Дяловете им от по 20% в компанията се оценяват на по 7 млрд. паунда (7.95 млрд. евро).