На прага ли сме на поредната голяма сделка у нас?
Вече трети ден продължават да излизат материали в големите икономически медии по света с тема евентуалната сделка между най-голямата италианска банка UniCredit и френската Société Générale.
Въпреки отказа и на двете страни да изнесат повече подробности, както и факта, че евентуалното сливане може би е още в ранна фаза, то със сигурност подобна сделка ще се отрази сериозно и на банковия пазар у нас.
Припомняме, че последната голяма банкова сделка в България бе придобиването на активите на Обединена Българска Банка от страна на белгийската финансова група KBC. По този начин обединението между ОББ и СИБАНК създаде третата най-голяма банка у нас.
Но да се върнем на UniCredit и Société Générale. Какво представляват Уникредит Булбанк и Сосиете Женерал Експресбанк у нас?
Данни на БНБ сочат, че първата е най-голямата банка в страната, докато френският трезор заема седмата позиция по размер на активите си. Ето и останалите данни към 31 март 2018 г.
Уникредит Булбанк приключи първите три месеца на 2018 г. с положителен финансов резултат от 30.39 млн. лв., докато Сосиете Женерал Ескпресбанк реализира печалба от 8.18 млн. лв.
За цялата минала година печалбите на двете институции са респективно 297.65 млн. лв. и 106.699 млн. лв., докато за година по-рано бяха постигнати 291.438 млн. лв. и 90.35 млн. лв.
Активите на Уникредит Булбанк вече са 18.7 млрд. лв., а на френската банка – 6.5 млрд. лв. Съвкупните им активи днес съставляват ¼ от тези на банковата система у нас.
По последни данни италианската банка е раздала кредити и аванси за 15.1 млрд. лв., от които 2.1 млрд. лв. на домакинствата и 6.666 млрд. лв. на нефинансови предприятия и е привлякла депозити за 15.972 млрд. лв., от които 8 млрд. лв. от домакинствата и 6.48 млрд. лв. от нефинансови дружества.
Лихвените приходи за първите три месеца на годината достигат 413 млн. лв., а лихвените разходи – 18.57 млн. лв.
От своя страна, раздадените кредити и аванси от Сосиете Женерал Експресбанк са за 5.7 млрд. лв., а привлечените депозити – 5.574 млрд. лв.
Лихвеният приход до 31 март възлиза на 168 млн. лв., а лихвените разходи са 16.134 млн. лв.
Едно евентуално сливане би създало банка с активи за над 25 млрд. лв., или два пъти повече от тези на следващата в подреждането – Банка ДСК, която днес разполага с активи за 12.3 млрд. лв.
Не трябва обаче да забравяме, че именно Банка ДСК е другата спрягана за придобиването на част от активите на Сосиете Женерал.
Който и да спечели, едно е ясно – консолидацията на банковия пазар у нас продължава. След придобиването на Алфа Банк България от Пощенска банка, а след това на ОББ от KBC и на Виктория от Инвестбанк, то може би е време и за поредната голяма сделка в сектора.
Да припомним и думите на Асен Ягодин, изпълнителен директор на Пощенска банка, от преди година, по време на осмото издание на Шумът на парите. Ягодин тогава заяви: „Затова и тече процес на консолидация, какъвто е примерът с ОББ, СиБанк, Виктория. Този процес не е нелогичен, защото нашият пазар е малък за 22 банки, дори 15 са много“.