Проблем или атракция са електрическите скутери, завладяващи Париж
Стотици електрически скутери ще кръстосват улиците на Париж.
В края на миналата седмица щатският стартъп Lime реализира първия си опит за навлизане на европейския пазар, като заяви, че съвсем скоро хиляди превозни средства под неговия бранд ще бъдат достъпни за жителите и гостите на френската столица.
Компанията предлага велосипеди и електрически скутери под наем, които се взимат от клиентите директно на улицата, чрез активация посредством мобилно приложение.
Цената за „отключване” на скутер е 1 евро, като пътуването става на тарифа от 0.15 евро на минута, предава CNN.
Цените са сравними с тези в САЩ, където 1 млн. души вече използват усугата за споделяне на велосипеди и скутери Lime. Компанията оперира в градове, като Сиатъл, Далас и Лос Анджелис, като освен това през миналата седмица стартира дейност и в Цюрих, Швейцария.
Скутерите са доказано популярен метод за придвижване, особено сред туристите.
Матю Ламар, говорител на кмета на Париж, посочва, че местната власт подкрепя всяка услуга, която ще повиши мобилността и „ще позволи на парижани да се придвижват лесно”.
„Но... трябва да е организирано, ще има условия за регулация на тази услуга, като трябва да останат на улиците, за да не смущават движението на пешеходците”, предупреждава той.
Ламар изразява притеснения, че Lime ще донесе след себе си популярния проблем, предизвикван от компаниите за споделен пренос чрез велосипеди – хаос.
Опитът сочи, че когато има подобни услуги, хората зарязват велосипедите и скутерите, където си искат, което предизвиква неразбория и пречи на трафика.
Това, че велосипедите и скутерите не се нуждаят от докинг станция, от и на която да бъдат взимани и оставяни от потребителите, се смята за предимство. Инвеститорите, особено тези от Силициевата долина и Китай, вложиха милиони в подобни компании.
Някои градове обаче дадеха заден ход, след като се оказа, че тези велосипеди буквално задръстват улици и тротоари.
Градове, като Сан Франциско и Далас, даже планират да въведат нови регулации, които да пресекат тези практики.
Скутерите на Lime са екипирани с дигитални скоростомери и могат да ускоряват до близо 30 км/час.
Компанията зарежда с електричество скутерите през нощта, като по този начин те са готови за работа всяка сутрин.