Компании наемат затворници и наркомани заради липсата на кадри
Острият недостиг на работна ръка в Средния Запад в САЩ кара все повече работодатели да разширяват кръга на потенциалните си служители.
Компаниите вече с охота наемат бивши затворници и наркомани, само и само да запълнят незаетите работни позиции, пише Financial Times.
Тенденцията е най-ясно изразена в строителния сектор и промишлеността, където проблемът с кадрите е най-остър.
Експертите по човешки ресурси признават, че някои компании се отказват да подлагат своите служители на тестове за употреба на наркотични вещества, а други умишлено забавят и дори изцяло пренебрегват проверката на съдебното минало на кандидатите за работа.
Всичко това е част от безмилостната конкуренция за оскъдната работна сила.
"Икономическата динамика изисква нов подход и работодателите са принудени да разширят своя кръгозор по отношение на кадрите. Все повече представители на "периферията" имат шанс да си намерят работа, независимо дали става въпрос за пенсионери или за хора с криминални провинения в миналото", казва президентът на Manpower за Северна Америка Беки Франкиевиц.
През последната година американските индустриални компании са създали 260 000 нови работни места, а безработицата е едва 3.8%, показват данните на Бюрото по труда в САЩ. Според Manpower, търсенето на кадри в строителния сектор в момента се намира на 11-годишен връх.
През последните години в някои щати бяха приети специални закони, които изискват от работодателите да не принуждават кандидатите за работа да минават предварителни проверки за съдебното си минало. Целта на тази мярка е да подпомогне интеграцията на бившите затворници в обществото.
Но сега дори и там, където няма подобни законови разпоредби, компаниите доброволно забавят съдебните проверки и дисквалифицират само кандидатите, които са извършили тежки сексуални престъпления.
"Все повече компании отлагат във времето проверката на съдебното минало на кандидат-служителите, за да им позволят да започнат работа, още преди да са приключили официалните административни процедури", споделя Беки Франкиевиц.
В град Елкхарт, Индиана - столицата на производителите на каравани и кемпери, търсенето на кадри е толкова силно, че компаниите наемат не само бивши затворници, но и хора с действащи присъди, които имат разрешение да напускат затвора под охрана, за да работят.
Индустрията преживява истински бум през последните две-три години, а кадрите липсват. "Имахме дори работници, които са осъдени за убийство", разказва HR мениджърът на Elkhart Plastics Сюзън Дроптайни. Компанията доставя различни части за производителите на мобилни жилища.
"Някои от тях се наредиха сред най-добрите ни служители, те наистина имаха нужда от този втори шанс. Работеха здраво и идваха всеки ден", казва още тя и уточнява, че те са получавали същото заплащане, както и останалите служители в компанията.
Същият подход се прилага и от много други компании в Средния Запад. Шърм Джонсън, който оглавява програмата за професионално развитие в държавните затвори в Индиана, споделя пред FT, че все повече компании се обръщат към него в търсене на кадри.
Те плащат между 15 и 17 долара на час, а за затворниците това е не просто възможност за допълнителен доход, а и шанс за нормален живот след излежаването на присъдата.