Как да стана богат - 3 необходими стъпки
В действителност, за да водите добър живот, не е необходимо да имате много пари, смята Дариус Фору, публицист и предприемач.
"Аз не жадувам пари. В сравнение с това, което бе преди няколко години, имам по-малко пари, но животът ми не се е променил.
Събуждам се, пия току-що направено кафе, чета добра книга и започвам да работя и така до 15:00 – 16:00 часа. След това си слагам потник и шорти и отивам на тренировка.
Понякога тренирам, слушайки музика, друг път – не. След това вечерям със семейството си. След хранене понякога гледам тв шоу или филм. Накрая се връщам към четенето или работа", посочва Фору.
Както виждате, за да водите добър живот, не ви трябват много пари. Бенджамин Грейъм е един от най-уважаваните инвеститори на всички времена.
Веднъж той казал на свой стажант: „Парите не влияят много на това как ти и аз живеем. И двамата отиваме в кафенето за обяд, работим всеки ден и прекарваме добре времето си. Така че не се безпокой за пари, те не променят твоя живот.“
А стажантът му бил Уорън Бъфет – един от най-богатите хора на всички времена.
Прочитайки неговата биография, казва Фору, се убедих в това, че той е и един от най-пестеливите хора на планетата. Той е печално известен със своите потребителски навици – въобще не харчи пари!
Разглеждайки стратегията на Бъфет, бях принуден да призная, че тя работи, казва още Фору.
Наслаждавай се на живота, спестявай, инвестирай мъдро и не губи пари. Именно така ставаш по-богат всеки ден.
Фору разказва как той прилага стратегията на Бъфет:
1. Живейте икономично
Максимално съкращавам разходите, без да принасям в жертва качеството си на живот. Моят апартамент не е голям, ипотеката е ниска, както и разходите за битови сметки. Карам Fiat 500, а застраховката на месец на колата е 26 евро. Пътувам веднъж месечно, тъй като живея недалеч от офиса, приятелите и семейството си.
Престанах да си купувам модни устройства и дрехи. Трябва да призная, че не пестя за благополучие. Всеки месец си купувам книги. Ям качествена храна. Тренирам. Оборудвах малка спортна зала в собствения си офис.
Както виждате, не практикувам абсолютен минимализъм. Имам собствено определение за икономия.
Не харчете пари за нещо, което не ви носи дългосрочна изгода.
Например, здравословната храна ме поддържа в добра форма. Книгите удовлетворяват жаждата ми за знания. Тренировките ми носят спокойствие. Пътешествията и отпуската ме вдъхновяват и т.н.
Знаете ли защо не се боя да харча пари? Често презираме лакомията. А ако не харчим пари въобще, ставаме скръндзи и изпълнени със страхове.
Всъщност, в това няма нищо лошо. Сенека е казал: „Може да се каже, че бедните и богатите страдат от едно и също: и двата типа се хващат за парите и страдат, ако се окажат далеч от тях“.
Стремете се към баланса. Никога не харчете повече, отколкото печелите. Но помнете, че животът е кратък, за да се ядат само ориз и бобови култури.
2. Винаги си поставяйте буфер
Всични ние знаем как да натрупаме състояние, нали? Като спестяваме пари и инвестираме. Преди да се замислите за инвестиране, трябва да създадете буфер. Какво ще правите, ако се развали хладилникът ви? Т.е. трябват ви пари за непланирани разходи.
Ако имате буфер, можете да си кажете по всяко време: Да върви всичко по дяволите, отивам на пътешествие!
С пари можете да си купите свобода. За целта нямате нужда от 1 млн. долара. Лично на Фору са му достатъчни 10 000 евро в банката, до които да има достъп по всяко време.
3. Диверсифицирайте приходите
Каква е вашата цел, когато инвестирате? За мен не е печалбата, а натрупването на богатство. Това са абсолютно различни неща. Аз инвестирам за пенсия. Т.е. за бъдещето.
Трупам пари, работейки днес. Вместо да губя време в диверсифициране на инвестициите, диверсифицирам дохода.
Това е основната грешка, която хората правят – залагат на един източник на доход. Дори и да имате работа, не си струва 100% да залагате на нея. Помислете. Защо парите ви идват от един източник? Това ваша стратегия ли е? Защо е именно такава?
Забравете за активното инвестиране – то е за професионалисти и луди.
Печелете повече пари. Продавайте нещо онлайн. Дайте апартамент под наем през Airbnb. Предоставете някакви услуги срещу пари. Правете това, което можете.
Заработете налични пари. Инвестирайте ги в активи. Купувайте имоти. Давайте ги под наем. Не се отнасяйте лекомислено към тази тема.
Не всеки, който има апартамент, може да печели от него, давайки го под наем. Ако всичко беше толкова лесно, всички щяхме да сме богати. Светът се промени. Банките не дават пари толкова лесно.
Нужен ви е доход. Всеки мечтае за пасивен доход, но той е втората част от вашата финансова стратегия. В самото начало трябва да заработите състоянието си, след това да го инвестирате.
Накрая самите пари се грижат за останалото.