Нов патент на Mastercard развълнува потребителите на криптовалути
Един ден потребителите ще могат да плащат разходите си с кредитна карта, използвайки биткойн.
На подобни размисли поне навежда последната новина около Mastercard. Компанията патентова метод, който може да служи за оперирането на „частични резерви от блокчейн валута”, предава CNBC.
Понастоящем притежателите на карта Mastercard могат да се разплащат единствено във валути, признати и подкрепени от правителствата по света, казва Сет Ейсен, старши вицепрезидент по комуникациите към компанията.
В документите до Офиса по патенти и търговски марки на САЩ Mastercard посочват, че има „увеличено използване” на блокчейн валути от страна на потребителите, които „ценят анонимността и сигурността”.
Но има недостатъци в употребата на виртуални валути, пише в документа, коити провокират нуждата от подобряване на капацитета на подобни трансакции.
„Докато блокчейн валутите могат често да гарантират сигурност относно информацията, свързана с плащането, сигурността е лимитирана при получателите, от части поради недостатъците на блокчейн”, пише в документа.
Така например трансакциите с криптовалути все още отнемат доста време – около 10 минути при блокчейн трансакции, спрямо части от секундата при традиционните платежни мрежи.
В резултат на това, както потребителите, така и търговците трябва да чакат значително време за осъществяването на трансакциите, както и да „разчитат на добрата воля на плащащия” че всичко ще бъде наред с разплащането, пише в документа.
От компанията посочват, че именно анонимността, вървяща ръка за ръка с виртуалните валути, може да се приема като недостатък на блокчейн валутите, което навярно спира много търговци да приемат плащания под тази форма.
Въпреки че детайлите още не са ясни, ако патентованият метод бъде впрегнат в действие, то той би довел до ускоряване на трансакциите, което ще позволи на картодържателите да се разплащат моментално чрез техните кредитни карти, използвайки криптовалути.
В коментар за CNBC Сет Ейсен посочва, че компанията непрекъснато търси иновации, които да създават стойност за нея, потребителите и картодържателите. „Патентът е част от този процес, като компанията предприема действия за защита на интелектуалната си собственост, независимо дали идеята някога ще бъде пусната на пазара”, казва Ейсен.
Том Лий от Fundstrat Global Advisors коментира, че въпреки неяснотата, това е добра новина за виртуалните валути.
„Действително потвърждава идеята, че виртуалните валути или блокчейн базираните пари, са валидна форма на разплащания”, казва Лий
Той посочва страни като Япония, където блокчейн и криптовалутите биват възприемани доста по-бързо и широко.
Вчера инветситорите във виртуални валути станаха свидетели на цена на биткойна от над 7 хил. долара, която се задържа през почти целия ден, по данни на Coinbase.