Икономиката на Северна Корея удари 20-годишно дъно
Икономиката на Северна Корея записа доста лоша година, в резултат на международните санкции, наложени заради ядрената ѝ програма.
Изчисления, публикувани от централната банка на Южна Корея, показват, че севернокорейската икономика е намалявала с 3.5% през 2017 година, като настоящата година може да бъде дори още по-тежка.
Изолираната азиатска страна никога не публикува данни за икономиката си, но Южна Корея от друга страна изготвя годишни разчети за БВП на съседката си от 1991 година насам, пише CNN.
Спадът за миналата година идва, след като през 2016 г. икономиката на Северна Корея нарасна с 3.9%. Така 2017 година е най-лошата за икономиката на страната от 1997 година насам, когато Сеул изчисли, че БВП на съседката ѝ е спаднало с 6.5%.
Данните за 2017 година показват, че износът на Северна Корея на стоки като въглища, желязна руда и текстил е намалял с близо 40% до едва 1.8 млн. долара.
Средният годишен доход в страната възлиза на едва 5% от това, което печели средният гражданин на Южна Корея, сочат изчисленията на централната банка.
Някои експерти смятат, че картинката ще бъде дори по-мрачна през тази година.
„Изглежда, че икономиката ще става все по-зле”, казва Ким Биунг-юн, професор по икономика в Seoul National University и експерт по икономическите върпси свързани със Северна Корея.
„Прогнозирам, че тазгодишният спад може да бъде от най-малко 5%, ако санцкиите бъдат напълно имплементирани”, казва той.
САЩ оказа натиск за серия от резолюции на ООН през миналата година, които значително затегнаха примката около севернокорейската икономика. Повод за това бяха военните тестове на Пхенян, част от нейната ядрена програма.
Санкциите на ООН удрят износа на Северна Корея, забранявайки продажбата на въглища, желязна руда, текстил и морски дарове. Кабинетът на Доналд Тръмп също така полага усилия азиатската страна да няма достъп до енергийни продукти, в опит да задуши икономиката ѝ.
Мерките на САЩ изхвърлиха Северна Корея от глобалната финансова система, забранявайки на щатските банки да оперират каквито и да е било, директни и косвени, трансакции със страната.
Китай, която отговаря за огромна част от външната търговия на Северна Корея, посочи, че е въвела санкциите, макар анализаторите да не вярват много много на това.
През миналия месец щатският президент Тръмп се срещна със севернокорейския лидер Ким Чен Ун в Сингапур. Тръмп посочи, че санкциите ще бъдат премахнати, „когато е сигурно, че ядреното оръжие вече не е фактор”. Той призна, че това може да отнеме дълго време.