Глобалната търговска война се превръща във валутна
Поредната словесна атака на американския президент Доналд Тръмп срещу паричната политика на Китай и Европейския съюз може да стартира глобална валутна война, пише Bloomberg. Ефектът от това противопоставяне обаче ще се усети не само на форекс пазарите, но и върху всички останали финансови активи - от суровините до корпоративните акции, предупреждават експертите.
В петък Тръмп обвини Китай и Европейския съюз в умишлена девалвация на валутните курсове и изкуствено поддържане на ниски лихвени равнища. Коментарът му дойде на фона на поевтиняването на китайския юан до ново годишно дъно. Еврото поевтиня с 2,2% спрямо долара от началото на годината.
"Истинският риск се крие в опасността от глобално ограничаване на свободната търговия и валутния обмен. Подобен сценарий няма да приключи добре за никого", смята основателят на Exante Data LLC Йенс Нордвиг. По думите му фокусът в реториката на Тръмп се променя от търговската към откритата валутна война.
"Шоковата девалвация на китайския юан от 2015 година е нагледен пример за възможното развитие на ситуацията и последствията от нея", коментира пред Bloomebrg икономистът на Institute of International Finance Робин Брукс. По думите му може да се очаква обезценка на рисковите активи и ключовите суровини като петрола, заради очакваното свиване на глобалния икономически растеж.
Валутите на експортно ориентираните държави, като руската рубла, колумбийското песо и малайзийския рингит, ще пострадат най-силно, а впоследствие ефектите ще се усетят в целия азиатски регион, прогнозира Брукс. Според него централните банки в тези държави ще се опитат да смекчат ефектите върху икономиките си с мащабни интервенции, но ресурсът им не е безграничен.
Според Йенс Нордвиг основната въпросителна е свързана с политиката на Китайската централна банка - дали тя ще де опита да ограничи девалвацията на валутата до нива от около 6.80 юана за долар в опит да предотврати ескалацията на напрежението между Пекин и Вашингтон.
Колкото до Европейската централна банка, той смята, че нейният президент Марио Драги ще бъде по-склонен да приеме предизвикателството на Тръмп и да "влезе в битката", отколкото да отстъпи. Следващото заседание на институцията е насрочено за 26 юли, а Нордвиг припомня, че опитите на Тръмп от месец януари тази година да окаже "вербален натиск" върху курса на долара не се приеха добре във Франкфурт.
В петък и финансовият министър на САЩ Стивън Мнучин заяви, че Съединените щати ще проведат щателно разследване дали Китай не манипулира умишлено валутния си курс. По думите му обезценката на юана осигурява нерегламентирано търговско предимство за китайските износители.
Публикуването на актуалния шестмесечен доклад за валутния пазар, който се изготвя два пъти годишно от американското финансово министерство, се очаква през октомври. Това е и документът, в който може да бъдат отправени официални обвинения във валутни манипулации спрямо Китай. В последния доклад от април институцията се въздържа от определянето на Поднебесната империя като валутен манипулатор, но пък бяха отправени сериозни критики към Пекин за недостатъчните усилия за свиване на търговските дисбаланси със САЩ.
Според нобеловия лауреат по икономика Джоузеф Стиглиц валутният курс е един от многото икономически инструменти, които Китай може да използва. По думите му за външните наблюдатели и експерти ще бъде много трудно да определят точната степен на валутните интнервенции, които управляващите в Пекин предприемат в един или друг момент.
Хеджфондовете остават позитивно настроени спрямо щатския долар, а нетните им доларови позиции са най-високите от февруари 2017 година насам, показват данните на Американската комисия за търговия с фючърси. След коментарите на Тръмп от края на миналата седмица обаче доларовият индекс, който следи движенията на "зелените пари" спрямо кошница от шест водещи световни валути, поевтиня с 0,8%, регистрирайки най-силното си дневно понижение от март насам.