Не само луксозните имоти се продават трудно в Ню Йорк. Дори и за жилищата от най-ниския сегмент, които струват под 1 милион долара и са достъпни за доста по-широк кръг от хора, вече трудно се намират купувачи, пише Bloomberg.

В Манхатън броят на активните обяви за апартаменти с цена под 1 милион долара през юни е с 27% по-висок от същия месец на предходната година. Предлаганите жилища на пазара в този сегмент са 3 087, което е най-високата стойност от 2013 г. насам, показват данните на платформата StreetEasy.

В Бруклин непродадените жилища се увеличават със 17% на годишна база, а в Куийнс, където цените по принцип са доста по-ниски, броят на активните обяви нараства с 6%. Ако се добавят и жилищата с цена от над милион долара, "запасът" от апартаменти на пазара набъбва до най-високите си нива от 2008 г. насам".

Купувачите във всички сегменти на пазара в момента не бързат с покупките и изчакват най-добрата сделка, смятат експертите.

"В момента се предлагат много алтернативи, затова купувачите могат да си позволят да бъдат по-капризни. Те са по-силната страна в преговорите", смята главният икономист на StreetEasy Грант Лонг.

През септември се очаква нова вълна от обяви за продажба, тъй като по това време на годината собствениците се опитват отново да привлекат вниманието на купувачите след лятната ваканция.

Ако дотогава част от "висящите" имоти на пазара не се продадат, броят на непродадените жилища в Ню Йорк ще достигне исторически връх, прогнозират експертите. "Ако пазарът не се активизира, със сигурност цените на имотите ще тръгнат надолу", смята Грант Лонг.

Ситуацията в момента се различава коренно от тази, която се наблюдаваше по същото време миналата година. Тогава броят на активните обяви за жилища на пазара беше на рекордно ниски нива, тъй като апартаментите се продаваха почти моментално, а предлагането беше ограничено.

Тоталната промяна, която настъпи през пролетта на тази година, до голяма степен се дължи на повишаването на лихвите по ипотечните кредити, смятат брокерите на недвижими имоти, цитирани от Bloomberg.

Броят на сключените сделки с недвижими имоти пада със 17% на годишна база, до най-ниските си нива от 2009 г. насам. И това не е единственият повод за тревога на американския имотен пазар. По данни на Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти, цитирани от The Wall Street Journal, броят на чуждестранните купувачи на жилища в САЩ пада с 21% на годишна база, което е най-силният спад в историята.

Покупките на жилища от чужденци са на обща стойност от 121 милиарда долара към края на март тази година в сравнение със 153 милиарда долара година по-рано.