Колко бихте платили, за да живеете край морето?
Животът край морето изглежда вече не е толкова привлекателен, колкото преди. Премията, която купувачите са склонни да плащат за жилище в близост до воден басейн, намалява през първото тримесечие на 2018 година, пише Bloomberg, цитирайки данни на платформата за недвижими имоти Zillow.
През първите три месеца на годината имотите с достъп до воден басейн в САЩ са се продавали с 36% по-скъпо от средните ценови равнища. През 2012 година обаче тази премия е била в размер на 54%, което означава че те вече не изглеждат чак толкова атрактивни спрямо останалите.
Според експертите на Zillow част от причините за намаляващата привлекателност на жилищните имоти по крайбрежието се крие в климатичните промени. Опустошителните урагани и наводненията могат да откажат много хора от покупката на даден имот. Още повече, че в някои случаи опасенията им се подкрепят и от науката.
По данни на Съюза на загрижените учени (Union of Concerned Scientists), жилища на обща стойност 117,5 милиона долара могат да се окажат наводнени през следващите 30 години. Повишаването на морското равнище също играе ролята на "предупредителна червена лампа" за много купувачи, пише изданието.
Климатичните особености обаче не са единственият фактор, който оказва влияние върху цените. Оказва се, че до голяма степен къщите край водните басейни се търгуват с по-малка премия, просто защото останалите сегменти от имотния пазар са поскъпнали с много по-силни темпове пред последното десетилетие.
По време на имотната криза след 2007 година цените на жилищата по крайбрежието на САЩ не се сринаха толкова силно, колкото тези на останалите. Впоследствие обаче те не успяха да възстановят предкризисните си равнища, за разлика от имотите във вътрешността на страната, показват данните на Zillow.
Освен това проучванията сочат, че не само жилищата на брега на океана струват по-скъпо. От десетте града, в които премията за "къща на брега" е най-висока, само три са на морския бряг - Джасънвил, Балтимор и Сиатъл. В останалите купувачите са склонни да плащат повече за имоти в близост до по-малки водоеми - езера и реки.
Цените обаче могат да намерят подкрепа в ограниченото предлагане, смятат експертите, цитирани от Bloomberg. Защото от всички сделки с имоти, едва между 0,4 и 0,6% са за жилища край водни басейни.