Дигитален номад печели милиони, докато пътува с микробуса си
Когато алармата на Джак Ман се включи сутрин, той не слага вратовръзка и не хуква към метрото. Вместо това, той обува къси панталони, излиза от своя микробус и тръгва на разходка в някой национален парк.
Чак след като е разгледал новото място, на което се намира, той сяда и се захваща за работа.
"Събуждането с това вълнение за ново място, привлекателността на приключението и любопитството от неизвестното те карат да се чувстваш жив по един различен начин," споделя Ман пред CNBC.
Той е така наречения дигитален номад — нов тип предприемчиви хора, който си изкарват прехраната, докато обикалят света. Той и неговата приятелка Хана тръгват на път в края на миналата година, след като неговият бизнес потръгва, и от тогава са изминали 24 000 км из 11 щата в своя миктобус Mercedes Sprinter от 2006 г.
Импулс за продуктивността
Не мислете обаче, че той си почива. Напротив, 29-годишният основател и главен изпълнителен директор на Vibes смята, че тази промяна в начина му на живот го е направила дори по-продуктивен. Търсенето на неговитe висококачествени „тапи“ за уши Vibes, които не блокират напълно силните звуци, а само ги намаляват до нормални нива, нараства, a продажбите достигат 2 млн. долара след появяването му в риалити предаването "Shark Tank" през 2017 г.
"Всеки ден е като отделно пътуване. Това държи мозъка ти нащрек, а докато работиш си супер продуктивен, точно както когато препускаш през списъка с неща за вършене, докато уикендът чука на вратата," обяснява той.
Това се дължи отчасти на технологиите. Общественият безжичен интерент и възможността за използване на личен hotspot дават възможнот на Ман и Хана, която се занимава с управление на социалните медии на свободна практика, да заменят работните си място в родния им град Минеаполис, Минесота, с едни от най-спокойните места, изпълнени с природни красоти.
"Работата е действие, а не място," казва той. "Технологията позволява работата в нетрадиционна работна среда да процъфтява в ера, когато официалните работни пространства се превръщат в нещо от миналото."
Това обаче е и в резултат от живота в движение. Ман твърди, че преходният, номадски начин на живот го е направил по-дисциплиниран по отношение на времето му, за да може да постига баланс между работата и личния живот.
"Много важно е работният ти ден да бъде структуриран, ако ръководиш бизнес," казва Ман, който напасва работното си време с колегите си в Минесота, независимо от това в коя от четирите континентални часови зона в САЩ се намира.
Ето как изглежда типичният работен ден за Ман:
5:45 сутринта — Събуждане и физически упражнение, които включват бягане, разходка или фитнес.
7:00 — начало на работния ден, най-често от микробуса, но в някои случаи от кафене или споделен офис.
3:00 следобед — Край на работния ден и разглеждане на района, ежедневни задачи и набелязване на задачи за следващия работен ден.
7:00 вечер — Отпътуване за следващото място и планиране на следващото пътуване.
9:00 - лягане. В отдалечените райони той "на практика живее в светлата част на деня," и ляга да спи, след като се стъмни.
Спестявания
Новият начин на живот се отразява положително и на финансите на Ман.
Откакто купува микробуса за около 50 000 долара, Ман е намалил месечните си разходи с 30%, като отдава апартамента си в Минеаполис под наем на негов приятел и паркира основно на безплатни места. За осемте месеца, откакто пътува, Ман твърди, че е отсядал едва на осем платени места, благодарение на множеството безплатни къмпинги из цялата страна.
Той също така е ограничил материалните си притежания и разходите за най-различни неща.
"Когато разполагаш с 9 кв. м и ограничено място за съхранение, това си е един вид принудителен минимализъм," казва Ман.
Според Ман, всеки, които иска да живее подобен живот, първо трябва да пробва да наеме бус за известно време, както направил самият той, за да види дали това е за него.
Що се отнася до Ман, той харесва този начин на живот и няма намерение да го променя скоро.
Неговият бизнес процъфтява и той и приятелката му планират да прекарат по-голяма част от следващите няколко години в пътуване, като се връщат от време на време в Минеаполис, за да се видят с колеги, роднини и приятели.