Край на евтините горива във Венецуела?
Президентът на Венецуела заяви, че субсидираните цени на горивата в страната трябва да се повишат, за да бъдат спрени контрабандистите, които печелят милиони долари на гърба на държавата.
"Бензинът трябва да се продава на международни цени, за да се спре контрабандата към Колумбия и Карибския басейн," заяви Николас Мадуро в телевизионно обръщение.
Подобно на много от страните, добиващи петрол, Венецуела предлага на гражданите си бензин със сериозна субсидия.
След това контрабандистите печелят сериозни суми от препродажбата му в съседни държави.
Икономиката на Венецуела е в състояние на свободно падане, като инфлацията се очаква да достигне 1 млн. процента тази година, докато в същото време цената на петрола почти не се е променила.
Според местните медии, чаша кафе във Венецуела струва около 2.2 млн. боливара (около 0.50 долара по обменния курс на черния пазар). За същата цена човек може да напълни резервоара на малък SUV автомобил близо 9 000 пъти.
Този ход за ограничаване на субсидиите е част от по-мащабен план за увеличаване на приходите на правителството, според BBC.
Според Мадуро, гражданите с държавни документи за самоличност ще продължат да получават "преки субсидии", ако регистрират автомобилите си при държавното преброяване. Той обаче не предостави подробности как точно ще заработи тази схема, информира BBC.
Много венецуелци, които са против управлението на Мадуро, обаче отказват да използват документите за самоличност.
Какво стои в основата на икономическата криза на Венецуела?
Венецуела е богата на петролни залежи. Тя разполага с най-големите доказани петролни резерви в света. Точно това богатство обаче е в основата на много от икономическите й проблеми.
Петролните приходи на Венецуела съставляват около 95% износа й. Това означава, че когато цените на петрола бяха високи, постъпленията на местното правителство бяха големи.
Когато президентът социалист Уго Чавес бе на власт в периода февруари 1999 до смъртта му през март 2013 г., той използва част от тези средства, за да финансира щедри социални програми с цел намаляване на неравенството и бедността.
Когато цените на петрола обаче паднаха рязко през 2014 г., правителството изведнъж се сблъска с огромна дупка в бюджета и трябваше да ограничи някои от най-популярните си програми.
Как инфлацията извлезе извън контрол?
Хиперинфлацията бе подхранена от готовността на правителството да печата допълнителни пари и желанието му редовно да увеличава минималната заплата в опит да възстанови част от популярността си сред бедното население на Венецуела.
Правителството също така все по-трудно взема заеми, след като изпадна в просрочие по част от задълженията си.
Тъй като кредиторите все по-малко искат да рискуват да инвестират във Венецуела, правителството отново прибегна до печатането на пари, което допълнително обезценява местната валута и увеличава инфлацията.