В последното десетилетие вестниците бяха изместени от новинарските сайтове. Кешът също изчезва постепенно, или поне намалява използването му в редица развити държави (в някои случаи до под 10% от всички разплащания).

Банките също стават дигитални и вече е световна тенденция да се закриват клонове. Успоредно с това се променят и социалните мрежи. Ако преди в тях присъстваха основно снимки и новини, днес преобладава видео съдържанието.

Променя се и нещо, което носим всеки ден с нас – нашият портфейл. Не става въпрос за мястото, на което държите парите си в брой, или дебитната и кредитната си карта, както и тези за отстъпките в различни магазини, визитките, касовите бележки и т.н.

Бъдещето на разплащанията се крие в дигиталния портфейл. Какво представлява той и защо скоро и вие ще го ползвате?

Отговорът на този въпрос е лесен - защото можете да имате всичко, изброено по-горе, но в телефона си.

Това е съвременната форма на физическия портфейл. Днес дигиталният му колега печели все по-голяма популярност, като, според проучване на Gallup, един от десет човека има дигитален портфейл на телефона си, а един от десет милениали (всички, родени през 80-те и 90-те години) използва своя дигитален портфейл при всяко разплащане.

В България вече има няколко компании, които предлагат подобен продукт. Сред тях са iCard, Revolut, Paysera и Phyre.

Ето 10 неща, които трябва да знаем за този тип разплащане:

1. Сигурно е

Различните видове карти и плащания поддържат механизи за защита и сигурност. Технологията е добре защитена и при правилно използване, елиминира възможностите за злоупотреби и покупки вместо Вас.

Дигиталният портфейл iCard например е защитен с двуфакторна автентикация, парола за достъп, пръстов отпечатък и други средства. По този начин се гарантира сигурността на финансовата информация. При него и при този на Revolut се предлага възможността за т. нар. "location-based security", или защита, базирана на местопоолжението. Ако се установи плащане през дигиталния потрфейл на място, различно от това, на което се намирате, то ще бъде блокирано автоматично.

Услугата предпазва вашите карти и по този начин ви спестява опасенията от т. нар. "скиминг", или иначе казано, копиране на данни от магнитната лента на банковата карта чрез незаконно сканиращо устройство.

2. Спестява пари

Таксите за превод при плащане с дигитален портфейл са по-ниски, а когато се извършват трансакции между потребители, те изобщо не се таксуват.

Ппри всички положения е препоръчително да прочетете внимателно условията, за да не се окажете неприятно изненадани. iCard и Paysera, например, предлагат безплатна поддръжка на дигиталния портфейл, докато при повечето от останалите продукти на пазара се предлага безплатен промоционален период, след който потребителите дължат такса

3. Спестява време

Технологията позволява разплащания в магазини на ПОС терминал само с едно докосване на телефона. Реално процесът е абсолютно същият, както плащането с безконтактна карта, но вместо нея използвате телефона си и всичко става за секунди.

Имате и опция да извършвате плащания с виртуални карти във всеки онлайн магазин, който приема плащания с Mastercard и Visa.

снимка: Pixabay

4. Парични преводи в SEPA

Чрез технологията на дигиталния портфейл можете да правите парични преводи в лева или евро.

С повечето дигитални портфейли можете да извършвате плащания в зоната за еврови парични трансфери SEPA (The Single Euro Payments Area). Тя позволява на всички физически и юридически лица да нареждат и да получават плащания в евро при еднакви общи условия, права и задължения, независимо от местонахождението си на територията на Европейския съюз.

SEPA обхваща всички страни от ЕС плюс Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Швейцария и Монако.

Paysera и Revolut предлагат тази възможност, но само при iCard имате опцията да ползвате и експресната услуга SEPA Instant, с която паричните преводи в евро се извършват за секунди, 24 часа в денонощието и 7 дни в седмицата.

5. Парите Ви не са виртуални

С дигиталния си портфейл можете да теглите пари в брой от банкомат по същия начин, по който го правите и с вашата карта, във всички държави по света, където се приeмат Mastercard и Visa.

Някои от компаниите дори предлагат физическа дебитна карта, чийто лимит можете да управлявате сами. iCard, Revolut и Paysera дават тази възможност. Дигиталните портфейли на iCard и Paysera разполагат още с IBAN и регистрирана към него банкова сметка.

6. Няма минимален баланс

Дигиталният портфейл не изисква поддържането на минимален баланс по сметката. Можете да разполагате с цялата наличност, както и когато прецените.

Можете да захраните дигиталния си портфейл със средства от свързаната към него дебитна или кредитна карта, а също и чрез директен банков трансфер към сметката на дигиталния портфейл. Някои от предлаганите услуги на пазара позволяват и директно захранване с пари в брой.

7. Mastercard и Visa под ръка

Виртуалната карта е дигитален инструмент за сигурни онлайн плащания, който има само номер и няма физически носител. Вие лично можете да замразявате и размразявате вашата карта и да получавате известие за всяка една трансакция на мобилния си телефон. Предимството е, че не излагате на риск вашите банкови дебитни или кредитни карти.

Условията за използването на виртуалните карти са различни, в зависимост от издателя на дигиталния портфейл, като трябва да се има предвид, че не всички предллагат тази услуга.

iCard предлага издаването на виртуални карти Mastercard и Visa за всяка онлайн услуга, абонамент или еднократно плащане, които ползвате в Мрежата. Издаване на физическа банкова карта, като допълнение към дигиталния портфейл, се предлага като услуга и от Revolut.

Revolut също предлагат виртуални карти, но само като част от Premium пакета, който се предлага срещу месечен абонамент.


снимка: Pixabay

8. Gift карти по ваш дизайн

Дигиталният портфейл на iCard дава възможност на потребителите да зарадват своите близки с уникални Gift карти за всеки повод. Това са платежни карти, които са брандирани с празнични визии или могат да бъдат с дизайн по избор на клиента, например с любима снимка. Всеки може сам да създаде визията на гифт картата. Изращат се като подарък директно от телефона към произволен получател – пращат се по SMS или мейл. Сумата, с която са заредени, се определя от изпращача и могат да бъдат "похарчени" при всеки онлайн търговец.

9. Loyalty Cards

Картите за лоялни клиенти и тези за отстъпки в различни магазини, търговски вериги и бензиностанции заемат все по-голяма част от пространството във физическите ни портфейли. Дигиталните също предлагат тази възможност, но без неудобството да търсите из всевъзможните джобчета и отделения.

iCard и Phyre предлагат на своите клиенти опцията да дигитализират картите си за отстъпки, които имат баркод, и да ги съхраняват на едно място.

10. Всичко е в телефона

Най-важното предимство на дигиталния портфейл е, че обединява всичи изброени дотук "екстри" на едно място - във Вашия телефон. Можете да плащате бързо и удобно, незивисимо къде се намирате.

снимка: Pixabay

Има ли бъдеще дигиталният портфейл?

В световен мащаб водещите технологични гиганти инвестират милиарди в бизнеса с мобилни разплащания. Компании, като Apple и Google, които поддържат най-популярните опериационни системи, отдавна работят за развитието на този бизнес.

Само в Китай през 2017 година с основните приложения за мобилни плащания са извършени транзакции на стойност 15 трилиона долара. В световен мащаб приложения за разплащане през мобилните устройства се използват от над 1.5 милиарда души.

Плащанията с телефон вече са възможни във всеки онлайн магазин и всеки търговски обект, който разполага с безконтактен ПОС терминал.