По около 1200 нови столичани се регистрират всеки месец
По около 1200 нови столичани се регистрират всеки месец. Това показва справка на „Монитор“ в регистрите на Министерство на регионалното развитие и благоустройството и МВР.
Според цифрите, само за последния месец в столицата по настоящ адрес са се регистрирали 1168 души, а са се дерегистрирали 1253-ма. Предполага се, че втората цифра е на хора, които просто са сменили настоящия си адрес с постоянен.
Данните сочат, че от близо 3-милионна София едва 1 294 792-ма души имат постоянен адрес към юли месец 2018 г. Това означава, че половината граждани на столицата не могат да използват административни услуги, както и че не плащат местните си данъци и такси в софийската община.
Това те могат да правят само и единствено в родните си места, където са регистрирани по Закона за гражданската регистрация.
Неудобство за тях е и плащането, както и правенето на справки към НАП за налозите към държавата. Това те могат да правят само в териториалните дирекции на приходната агенция по постоянен адрес.
Въпреки че подобна пречка би била лесно преодолима с въвеждането на електронното правителство, то все още човек не може да заплати налозите си на произволно гише на НАП, защото се води в различна област от тази, в която живее в момента.
Други 1 267 759 пък са с настоящ адрес в София, на който дадено лице може да бъде намерено. Той е различен от постоянния му адрес и служи единствено за кореспонденция.
Такъв имат основно хората, които живеят за по-дълъг период от време в даден град, в случая в столицата.
„Много хора не сменят адресите си заради административни пречки. Предвижда се това нещо да отпадне след 2018 г. и да не са необходими купища документи за прехвърлянето на адреса.
Това ще стане с въвеждането на електронната идентификация и с надграждането на регистрите на ГРАО, включително свързването им с имотния регистър. Така всеки гражданин ще може с няколко клика да си смени настоящия адрес.
Някои общини и в момента поддържат такава възможност, макар качеството на електронните услуги да е доста спорно. Ако сме под наем, е нужно съгласие на собствениците – то също може да бъде дадено онлайн.
При собствено жилище, проверката в имотния регистър и сега може да става автоматично в доста случаи, но отново това става трудно. Съвсем скоро очакваме тези проблеми да се решат“, обясниха юристи запознати със Закона за гражданската регистрация пред „Монитор“.