София ще превръща старите дрехи в дизайнерски
Стар текстил, който после може да бъде превърнат в дизайнерски дрехи, ще се събира във всички столични райони. От “Московска” 33 имат идея специални контейнери да бъдат разположени из целия град, а организациите, които ще ги стопанисват, да преценяват дали текстилът да се продава като втора употреба или да се рециклира.
Това съобщи зам.-кметът по екология Йоана Христова, която заедно с градоначалника Йорданка Фандъкова бяха на двудневно посещение във Виена, където разгледаха инсталациите за изгаряне на боклук “Шпителау” и “Пфафенау”.
“Вярвам, че по този начин ще увеличим количеството на онези отпадъци, които повторно могат да бъдат употребени”, обясни Христова.
В момента столицата разполага с четири контейнера за текстил, разположени в Южния парк, Борисовата градина и пред инспектората. Решението за поставянето на контейнери за текстил във всички райони ще трябва обаче преди това да мине през гласуване в Столичния общински съвет, посочва вестник "Монитор".
По време на посещението си Фандъкова обсъди с австрийски експерти предостоящото изграждане на инсталация за РДФ горене на отпадъци. В момента заради липсата на инсталация за оползотворяване на отпадъците, обработени като твърдо гориво, общината плаща 5 млн. лв. годишно на циментови заводи в страната за извозването му.
Новата инсталация ще бъде построена на площадка на ТЕЦ - София в района на Централна гара. Фандъкова обясни, че с пускането й част от старите мощности на “Топлофикация” вече няма да работят с пълен капацитет и по този начин ще се намалят емисиите на фини прахови частици с 9.5%, емисиите на въглероден диоксид - със 7% и азотните оксиди - с 2%.
Кметицата обясни, че с експлоатацията на инсталацията 40 000 домакинства ще имат възможност да се топлят с парно от боклук. Във австрийската столица бройката е 370 хиляди, което е 45% от всички домакинства в града.
Фандъкова подчерта, че в последните две години непрекъснато е в контакт с колегите си във Виена, за да обменя опит за изгарянето на боклука. Във Виена има четири инсталации за изгаряне на отпадъци - “Шпителау”, “Пфафенау”, “Фльотцерщайг” и “Симерингер Хайде”, които оползотворяват годишно около 900 хиляди тона боклук, опасни отпадъци и шлака.
Заводът Шпителау се помещава в центъра на града и впечатлява с дизайна си, достоен за произведение на изкуството. Разноцветната фасада, златното кълбо на комина, озелененият покрив и новозасадените дръвчета превръщат Шпителау в неповторима гледка и символ на Виена наравно с катедралата “Свети Стефан” и Виенското колело.
Пфафенау се счита за една от най-модерните инсталации за горене на боклук в Европа и в нея са инвестирани 220 милиона евро. Пусната е в експлоатация през септември 2008 г. Фльотцерщайг пък е най-старият завод за изгаряне на боклука и работи от 1963 г., а в Симерингер Хайде се горят опасни отпадъци и работи от 1980 г.
Вредните емисии в инсталациите за изгаряне на отпадъци имат стойности с около 90% под допустимите норми и по този показател дружеството е водещо в световен мащаб. Във Виена отпадъците се събират разделно и по възможност се рециклират. В града са разположени общо 400 000 контейнера за разделно събиране на хартия, стъкло, биологични отпадъци и боклук, който не може да се преработва.
Такса смет в София - на калпак от 2020 г.
Най-реалистичният вариант за изчисляване на така смет в София е на база брой жители. Това заяви кметът на столицата Йорданка Фандъкова във Виена. По Закона за местните данъци и такси методиката за изчисляване на таксата трябва задължително да бъде променена до 2020 г. и тя вече не може да е на база на данъчната оценка или балансовата стойност на имота.
Общините ще могат да избират от 3 варианта - количество изхвърлен отпадък, брой на обитателите в жилището или таксуване по чували.
Според законопроекта е възможно в рамките на едно и също населено място общината да прилага различни методики за формиране на такса смет. Освен това се допуска кметствата да определят и "други основи", върху които да начисляват такса смет, но само ако докажат, че реално не може да се приложи нито един от посочените варианти.
“От една страна, промяната на методиката трябва се доближи до разбирането “замърсителят плаща”. От друга страна обаче, не трябва да се стига до драстично повишаване на таксите за гражданите”, категорична е Фандъкова.
Ако София избере таксата да се плаща на калпак, на практика всички собственици ще бъдат задължени да уведомят общината колко души в техните жилища са ползвателите на услугата сметосъбиране, сметоизвозване, третиране на отпадъка и поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване.