Нова Зеландия: Кажи си паролата на телефона или те глобяваме
Нов закон в Нова Зеландия разбуни духовете.
Според него, пътниците могат да бъдат глобени с хиляди долари, ако откажат достъп до телефона си на граничните служители.
Новият закон влиза в сила още тази седмица, като граничните служители вече ще имат право да изискват от пътниците да отключват електронните си устройства, така че да бъдат проверени от властите.
Всеки, който откаже да даде достъп, ще бъде глобен с 5 хил. новозеландски долара (3.2 хил. щатски долара), предава CNN.
Служителите, извършващи граничните проверки, ще имат право и да конфискуват електронни устройства от пътници, отказали достъп до тях.
Организацията New Zealand Council for Civil Liberties (CCL) нарича новия закон инвазия на личната неприкосновеност, както за човека, който притежава устройството, така и за хората, с които комуникира.
„Съвременните смартфони съдържат огромно количество високо чувствителна лична информация, включително имейли, писма, медицински диагнози, лични снимки и особено лични снимки”, казва председателят на организацията Томас Бийгъл в изявление.
„Реалността относно този закон е, че дава на митниците силата да взимат и карат хората да отключват смартфоните си без обосновака или право за обжалване – нещото, което митниците винаги са желали”, казва той.
Говорител на митниците на Нова Зеландия посочва, че промяната в закона е необходима, тъй като в наши дни системата, базирана на хартиени документи, се е изменила и голяма част от забранените материали или документи вече се съхраняват и пренасят по дигитални канали.
В света има множество държави, които могат да изискат проверка на електронни устройства, но Нова Зеландия е първата, която въвежда глоба, ако даден пътник откаже да посочи паролата или ПИН кода си, за да получат властите достъп до устройството.
В САЩ, например, чужденците, които откажат достъп до устройствата си, рискуват да не бъдат допуснати в страната поради отказ от сътрудничество. От друга страна, американските граждани, които откажат достъп, пък могат да загубят устройствата си.
От митниците на Нова Зеландия посочват, че шансът електронно устройство да бъде проверено е доста малък. От 14 млн. туристи, преминали през митническа проверка през миналата година, едва 537 устройства са били проверени, разкриват от митниците.
От своя страна, организациите за защита на гражданските права отвръщат, че всеки, който иска да заобиколи закона, би могъл да го стори с лекота, като в същото време от него ще пострадат главно невинните пътници.