Защо никога не трябва да спите през уикендите
Освен ако нямате деца между 0 и 5 г., спирането на алармата на часовника в събота и неделя звучи като съвсем разумно нещо. В края на краищата, най-вероятно през седмицата сте имали не повече от 6 часа сън на нощ, така че трябва да "наваксвате", нали?
Грешка! Ако беше толкова лесно, повече от една трета от американците нямаше да страдат от хронично недоспиване. Повечето хора смятат, че сънят през уикенда е полезен и ще компенсира недоспиването. Но не бързайте със заключенията.
Това е мястото, където се появява "социален джетлаг" (бел.ред. - джетлаг е термин, използващ се за онагледяване на промените, които настъпват в организма и трудностите при аклиматизирането на тялото към новите условия след продължителни пътувания на големи разстояния с пресичане на различни часови пояси) или несъответствието между времето, в което тялото ви иска да спи и колко всъщност спите.
Едно скорошно проучване установи, че социалният джетлаг е свързан със здравословни проблеми, лошо настроение и умора - и че всеки час разлика между съня през нощта и съня през уикенда е свързан с 11% увеличение на вероятността от сърдечни заболявания.
Научните доказателства не спират там. Други изследвания показват, че хроничната загуба на сън не е лесна за възстановяване. Ставане в 6 часа всеки делничен ден, но после спане 13 часа през почивните дни нарушава вътрешния часовник на тялото.
Продължителният ефект от хроничната загуба на сън води до влошаване на ефективността.
Според д-р Карл Дограми, директор в университетска болница "Томас Джеферсън", не трябва да удължаваме съня през уикенда с повече от час, за да не платим цената на това излежаване. „В понеделник и вторник тялото ви ще иска да спи повече и ще се чувствате уморени през целия ден“, добавя той.
11 неща, които неуспешните хора правят през уикендаПланирайте, почивайте и се забавлявайте
Съществува такова нещо като "прекалено много сън". Ако се събудите и се почувствате освежени, но решите да поспите още един час, задействате друг цикъл на сън, казва д-р Майкъл Марино, медицински директор на Geisinger Sleep Labs.
„А ако се събудите по средата, прекъсвате цикъла, което ви кара да се чувствате по-уморени, въпреки че сте спали 10 часа“.
Идеалното количество сън е между 6 и 9 часа. „Някои хора се чувстват страхотно, след само 6 часа сън, докато други се нуждаят от повече време. "Но ако спите 9 часа и все още се събуждате уморени, може би трябва да се замислите за причините", казва д-р Марино.
За да си поспите повече в събота и неделя, решението е едно – дрямка следобед. Най-хубаво е тя да бъде около 20-30 минути, но избягвайте да го правите след 16 часа, за да не объркате вечерното заспиване.