Китайската икономика с най-слаб растеж от десетилетие
Икономическият растеж на Китай се забави до най-ниското си ниво от близо десетилетие, увеличавайки напрежението над азиатската страна, която се намира в състояние на търговска война със САЩ.
Втората най-голяма икономика в света отчита ръст от 6.5% на годишна база през третото тримесечие на настоящата 2018 г. Това е най-ниският тримесечен растеж за Китай от световната финансова криза през 2008-2009 г. насам, предава Financial Times.
Въпреки това, китайското правителство се вписва в заложения растеж за тази година от 6.5%.
Данните за брутния вътрешен продукт, публикувани от китайското Национално статистическо бюро, са леко по-ниски спрямо прогнозите на мнозина икономисти и анализатори.
“Забавеният, но все още силен ръст на Китай, прикрива нарастващите вътрешни и външни уязвимости, които вероятно ще предизвикат по-нататъшно забавяне на растежа при липса на съгласувани политически мерки”, коментира Есвар Прасад, професор по търговски политики в щатския Cornell University.
Мао Шенгион, говорител на китайското статистическо звено, посочва, че Китай е изправен пред „екстремно комплексна заобикаляща среда зад граница и трудната задача за реформи и развитие у дома” в бъдеще.
Въпреки това обаче, той добавя, че китайската икономика остава силна, посочвайки, че „инвестиционните тенденции остават сравнително стабилни”, докато секторът на търговията е постигнал по-силно от очакваното представяне.
Китайските регулатори се опитват да подкрепят увереността на инвеститорите на капиталовите пазари в страната, които страдат от спадове през тази година, включително пропадане с 25.5% на индекса CSI 300, който следи емисиите на най-големите дружества, листнати на борсите в Шанхай и Шънджън.
В изявление председателят на китайския финансов регулатор Лиу Шию посочва, че правителството ще предприеме мерки в подкрепа на частните вложения в листнати компании, засилване на регулаторните решения относно сливанията и придобиванията, както и подкрепа в издаването на облигации.
В доклад от началото на тази седмица Китайската академия по социални науки излезе с прогноза за растеж от 6.6%, както за третото тримесечие, така и за цялата 2018 г. Според институцията обаче, икономическият ръст ще се забави през следващата 2019 г. до 6.3%.
„Вдигането на лихвите в САЩ, засилващата се търговска война и увеличеният риск в развиващите се икономики ще имат негативен ефект върху Китай”, посочват анализатори от Cass - водеща правителствена организация.
Кампания против финансовия риск, разгърната от властите през тази година, е сред най-големите фактори, които забавят икономиката, тъй като доведе до спад на инвестициите в инфраструктура и недвижими имоти.
В доклада на Cass се посочва, че властите са поставили спирачка на над 2000 проекта, осъществявани чрез публично-частни партньорства на стойност 2.5 трилиона юана.
Първоначално публично-частните партньорства бяха насърчавани от Пекин с цел развитие на частния секор в страната, но ентусиазмът около тази политика бързо изчезна, след като се оказа, че местните власти предприемат реализацията на проекти, които не могат да си позволят, като серия от метролинии в малки северни градове, които вече бяха прекратени.
Фиксираните инвестиции в активи отчитат ръст от 5.4% на годишна база през първите три тримесечия на тази година, сочат официалните данни, което е малко над историческото дъно от 5.3% ръст, отчетен към края на месец август.
През септември индустриалното производство нараства с 5.8%, а търговията на дребно с 9.2% спрямо увеличение от съответно 6.6% и 10.3%, отчетено през същия месец на миналата година.
Търговската активност остава силан. Това се случва, въпреки че САЩ наложиха по-високи мита на почти половината китайски внос в страната.
„Все още няма някакъв реален ефект от търговската война”, казва Андрю Полк от Trivium - консултантска компания, базирана в Пекин.
Китайският износ отчита ръст от над 14.5% на годишна база през първите 9 месеца на тази година. Китайският износ бива подкрепен и от икономическия бум в САЩ и слабия юан, който поевтиня с 10% спрямо долара от април до сега.
Китайските власти изпитват притеснения, че икономиката може да се забави повече от очакваното, тъй като в началото на следващата година САЩ може да наложат нова серия наказателни мита.
В отговор на това, правителството предприема мерки, целящи да снемат финансовото напрежение от местните власти в страната.
Китайската централна банка наскоро намали задължителните резрви, които местните кредитори трябва да държат на депозит, освобождавайки свеж ресурс в размер на 100 млрд. долара.