Китайският пазар на роботи ще пострада заради търговските войни
Продажбите на индустриални роботи в Китай, който е най-големият пазар за подобна техника в света, ще забавят ръста си тази година заради ескалацията на търговския конфликт между Пекин и Вашингтон, пише Reuters.
В годишния доклад на Международната федерация по роботика, цитиран от агенцията, се посочва, че търсенето на роботи в Поднебесната империя ще нарасне с 15-20% през 2018 г. Това е почти три пъти по-слабо увеличение, в сравнение с отчетените 59% за предходната година, когато в Китай бяха продадени близо 140 000 индустриални робота.
В Китай се реализират 36% от всички продажби на роботизирана техника в света, а обемът на продажбите там надвишава този на Европа, Северна и Южна Америка, взети заедно, се посочва още в доклада. Според експертите, забавянето на растежа в азиатската държава ще се отрази и на глобалното търсене.
Международната федерация по роботика, в която членуват близо 60 водещи производители на роботизирани технологии, предвижда, че глобалните продажби за тази година ще се увеличат с едва 10%, в сравнение с регистрираното повишение от 30% през 2017.
"Много от водещите производители в момента са в изчаквателен режим заради ескалацията на търговските конфликти. Някои от тях са изправени пред дилемата дали да преместят производството си от Китай във Виетнам или в САЩ", казва председателят на федерацията Юнджи Цуда, който е и президент на японската компания Yaskawa Electric Corp.
Миналата година пазарът на индустриални роботи в Китай бе подкрепен от ускорената автоматизация в заводите на местните производители на автомобили и смартфони. Чуждестранните доставчици, които са основно европейски и японски компании, заемат дял от 75% от всички продажби на роботизирана техника в Поднебесната империя.
"В началото на 2018 г. се наблюдава доста по-слаба активност, в сравнение с първото полугодие на 2017 г.", се посочва в доклада на федерацията.
Според Юнджи Цуда обаче, до края на годината несигурността на пазара ще бъде преодоляна. По думите му е необходимо известно време, за да се види в каква посока ще се развият търговските конфликти.
"Глобалният пазар на смартфони, чипове и автомобили е стабилен, а това означава, че в даден момент производителите вече няма да могат да чакат и ще трябва да се активизират отново, за да наваксат с търсенето", смята председателят на Международната федерация по роботика.
Неговата компания - Yaskawa Electric Corp., е един от водещите производители на индустриални роботи в света. Миналата седмица обаче концернът намали прогнозната си печалба за тази година с 10%, до 59 млрд. йени (524 млн. щатски долара), цитирайки по-бавните темпове на растеж на пазара на смартфони в Китай и търговското напрежение.
От догодина обаче се очаква възстановяване на силния ръст на пазара на роботизирана техника. Според прогнозите на федерацията, до 2012 г. той ще расте средно с по 14% годишно.
Китайските борсови индекси отчетоха сериозни понижения в четвъртък сутринта, като водещият бенчмарк Shanghai Composite загуби близо 3% от стойността си. Това доведе и до срив в цената на акциите на японските компании с голяма ескпозиция към китайския пазар.
Тези на Yaskawa и Fanuc поевтиняха съответно с 8 и 4% на борсата в Токио.