Пет топ локации за офис в София
Нови 600 000 кв. м офис площи се очаква да излязат на пазара в София към края на 2022 г. При сегашните темпове обаче, тези площи ще могат да бъдат усвоени едва в следващите 7 години, което ще доведе до натиск на наемните цени и по-ниска заетост през следващите години. Това са част от прогнозите на консултантската компания за бизнес имоти Cushman & Wakefield Forton, които представиха данни и очаквания за пазара в страната.
"IT и BPO е основен двигател на пазара на офиси, те са ползватели на 70% от високия клас пространства. Секторът формира 4,8% от БВП, но за съжаление няма подкрепата на държавата", коментира Михаела Лашова, изпълнителен директор на Cushman & Wakefield Forton. Тя визира законодателните промени за промяна на максималния осигурителен доход, което ще доведе до по – високи разходи за осигуровки; ограниченията за нощен труд (заради часовата разлика много компании реално работят нощем или денонощно), както и ограничения човешки ресурс – липсата на кадри.
По думите ѝ всички тези фактори ограничават потенциала за ръст на бизнеса и търсене на нови офис площи, което в комбинация с увеличаващото се предлагане ще постави пазара под натиск.
Като проблем пред сектора Лашова посочи и липсата на гъвкавост по отношение на наемите. „Обикновено една компания наема определени площи преди пускане на сградата, повечето наемодатели искат поне 5-годишен лизинг, а тази далечна прогнозируемост често е трудна за наемателя“, добя тя.
„През 2018 г. - началото на 2019 година в София ще влязат в експлоатация близо 200 000 кв. м офиси. Към момента са отдадени 60% от площите, което е сравнително добър обем.“, каза Станимира Пашова, мениджър „Офис площи“ в Cushman & Wakefield Forton. От компанията прогнозират в следващите години нивата на усвояване да става по – ниски, предвид голямото предлагане и по – ниското очаквано търсене.
Към деветмесечието на 2018 г. делът на свободните площи клас А и Б в София се задържа на 9.5% при подписани договори за наем на 130 300 кв. м. Нетно усвоените площи за периода обаче са малко под 54 000 кв. м, тъй като основната част от договорите са за офиси в строеж, показва анализ на компанията.
Пет са локациите, в които е съсредоточен високият клас офиси в София и в който ще бъдат съсредоточени 80% от новите обекти, коментираха от Cushman & Wakefield Forton. Това са зоната около The Mall I Capital Fort, около Mall Paradise, където се очакват 18% от площите, Бизнес парк София (10% от новите площи) и около Decathlon, където ще бъдат около 13% от новите площи.
Най-големите молове в БългарияЧетири от петте най-големи мола в България се намират в столицата
Към момента офертните цени за клас А офиси е около 15 евро/ кв.м, докато в топ локациите е между 12 и 14 евро/ кв.м.
От Cushman & Wakefield Forton обърнаха внимание на споделените офиси (coworking space), които се превръщат във все по-значим фактор на пазара. „Те предлагат комбинацията от цена, гъвкавост и удобства, които се харесват на наемателите. Към момента в София има около 27 000 кв. м с над 3100 работни места, като в това число влизат и т.нар. офиси с допълнително обслужване (serviced offices).“, коментират от компанията.
Основното предимство на споделените офиси е, че предлагат работни места под наем в комбинация с допълнителни услуги за гъвкав период от време – от един ден или седмица до няколко месеца или година. Като се има предвид, че основните ползватели на тази концепция са компании от бързо растящия IT сектор, собствениците на офис сгради все по-осезаемо ще усещат конкуренция в нейно лице, е прогнозата на консултантската компания.
От Cushman & Wakefield Forton обаче смятат, че е добре една офис сграда, наред с традиционните офис площи да включва и поне 10% (според общия обем и заетост) споделени офиси. Тази тенденция би могла да се ускори и с навлизането на големи оператори в тази сфера, които вече присъстват в региона на Централна и Източна Европа.