В продължение на десетилетия мексиканските транснационални престъпни организации, често наричани картели, си създаваха връзки и разработваха маршрути за трафика на кокаин от Южна Америка през Тихия океан и Карибския басейн, след това през Мексико и накрая до САЩ.

След като тези наркотици влязат в САЩ обаче, трафикантите, които са отговаряли за тях, докато стигнат дотам, вече поемат една по-пасивна роля.

Картелите разчитат на ненаситния щатски пазар на наркотици, но хората, които се занимават с тяхната стока на щатска земя, имат различна роля от тези, които работят в Латинска Америка, според Ариана Фахардо Оршан, прокурор в щата Флорида.

Има си причина да се наричат транснационални

"Картелите не са тук, в САЩ. Тук има хора, които работят за картелите в САЩ," казва Оршин.

"Истината е, че тук няма хора, които да са част от картелите. Има хора, които помагат на картелите", добавя тя.

Дейността на картелите в САЩ обикновено се ръководи от мексиканци или американски граждани от мексикански произход, според щатската Aгенция за борба с наркотиците (DEA).

Връзките между транснационалните престъпни организации и щатския пазар са тъмни, а дейността им в САЩ обикновено се счита за не много ясна.

"Базираните в САЩ мексикански транснационални престъпни организации се състоят от отделни клетки, които изпълняват различни функции, като дистрибуция, транспорт, консолидиране на приходите от търговия с наркотици и пране на пари," се казва в доклад на DEA от 2017 г.

Дейността на картелите в САЩ обикновено е разделена на верига за доставки, според DEA, като участниците в дадена част от веригата не са запознати с другите части на цялата дейност.

"В повечето случаи хората, които биват наемани да транспортират доставките от наркотици вътре в САЩ, са независими подизпълнители, които може да работят за повече от една транснационална престъпна мексиканска организация," се казва в доклада.

В много от случаите тези независими доставчици са базирани в САЩ улични банди. За разлика от мексиканските картели, тези банди познават местната среда и разполагат с хора, за да организират разпространението на улично ниво.

"Базирани в САЩ членове на мексиканските организации като цяло координират транспорта и разпространението на количествата незаконни наркотици на едро на щатските пазари, докато разпространението на дребно се извършва от по-малки местни групировки и улични банди, които не са пряко свързани с мексиканските картели," според DEA.

10-те най-издирвани престъпници от ФБР през 2018 г.От бюрото наскоро добавиха нов член в списъка, за чието залавяне предлагат награда от 20 млн. долара


"В някои случаи мексиканските картели си сътрудничат с местни престъпни групировки в САЩ за разпространението и транспорта на наркотици на дребно."

Уличните банди с връзки с Латинска Америка, като MS-13, която е основана в Южна Калифорния, но в момента е базирана в Централна Америка, често си партнират с картелите за дистрибуцията на наркотици в САЩ.

Други щатски улични банди, като Bloods и Crips, и дори банди, изповядващи превъзходството на бялата раса, като Арийското братство, също имат установени връзки с мексиканските картели.

"Има сложни дистрибуторски мрежи, в които участват американци от нашата страна на границата, които са част от цялата мрежа," заяви щатският сенатор Марко Рубио през 2017 г.

Доходоносното естество на търговията с наркотици и високите цени, които са вследствие на рисковете, свързани с трафика, гарантират, че винаги ще има хора, които искат да участват.

В Колумбия, която е най-големият производител на кокаин в света, килограм от наркотика струва около 2 000 долара. След като достигне Централна Америка или Мексико, стойността на този килограм нараства значително, обикновено до между 10 000 и 20 000 долара.

В САЩ цената на едро на същия този килограм се повишава отново до 25 000 долара или повече. След като бъде разделен и смесен с понякога опасни добавки за продажба на дребно, в крайна сметка един килограм кокаин може да бъде продаден за над 100 000 долара.

На други пазари, като Австралия или Европа, цените може да са много по-високи, но разработените маршрути от Южна Америка и постоянното търсене в САЩ привличат трафикантите, според командира на щатската брегова охрана Карл Шулц.