Този земеделски робот може да работи 20 часа на ден без почивка
Недостигът на работници в земеделието по света става все по-голям проблем.
Проучване на организацията с нестопанска цел California Farm Bureau Federation от миналата година, сочи, че 55% от анкетираните земеделци очакват да се сблъскат с недостиг на работна ръка. Учените по света се опитват да намерят решение на този проблем, като едно от тях е впрягането на роботи в селското стопанство.
Учени от Европа и Израел създадоха робот, който може самостоятелно да събира узрели чушки, отглеждани в парник, предава CNBC.
Прототипът на машината носи името Sweeper, като проектът е подкрепен от Европейския съюз чрез програмата за иновации Horizon 2020.
За да може да върши работата си, Sweeper разчита на камера, която му позволява да разпознава цвета на чушките. Така роботът може да прецени дали зеленчукът е готов за бране. Ако това е така, Sweeper използва малко острие за да отреже чушката, прихващайки я в специалните си „нокти” за да я постави в кошницата пред себе си.
Роботът работи със скорост една чушка на всеки 24 секунди, като учените посочват, че нарочно са забавили скоростта на машината с цел по-висока сигурност. Sweeper е оборудван и с LED светлини, което му позволява да работи по всяко време на денонощието, в продължение на 20 часа дневно.
Засега, роботът е далеч от перфектен, като постига едва 61% точност при решенията дали зеленчукът е зрял или не.
Sweeper не е единственият робот, създаден за събиране на реколта. Argobot тестват машина, която събира ягоди, Green Robot Machinery работят по машина за събиране на памук, а израелският стартъп MetroMotion разработва робот за прибиране на домати.
По данни на Market Research Engine, пазарът на земеделски роботи може да достигне 75 млрд. долара до 2025 година.
22 технологични джаджи, които ще ползват нашите внуциТова е бъдещето
Създателите на Sweeper се надяват машината да може да помага не само с решаването на проблема с недостига на работна ръка, но и да намали дела на равалените зеленчуци в прибраната реколта.
Екипът зад машината очаква да разполага с готова търговска версия на робота в идните 3-4 години.
<iframe width="762" height="402" src="https://www.youtube.com/embed/DUgjFaYyecE" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>