Как да се отървете от пристрастеността към технологиите?
Една интересна анкета на Pew Research Poll, проведена миналата година, сочи, че 47% от американските потребители на Facebook на възраст 18-29 години за няколко седмици през 2018 г. са спрели да използват социалната мрежа.
Същевременно от научни изследвания, направени горе-долу по същото време с колежани, става ясно, че те биха се съгласили да прекратят за известно време използването на Facebook, ако им бъдат давани по 37 долара на седмица. За година сумата е общо 2000 долара.
Изводите сочат, че хората обичат технологиите. В същото време са готови да им се противопоставят. Технологията навлиза в живота ни и го прави по-добър, но в крайна сметка го променя по начин, който не ни харесва и който не искаме да поддържаме.
Когато обаче дойде моментът да осъзнаем това, вече е твърде късно. Или поне мислим, че е късно. Връщането към живота без Facebook/iPhone/Amazon/Netflix/Gmail ни се струва невъзможно.
Докато едни се наслаждават на технологиите в ежедневието си, други се стремят да установят по-здравословна връзка с тях. Как да не изпадаме до етап на пристрастеност? Предлагаме ви няколко решения.
1. Вземете си почивка от социалната мрежа
За много хора социалната мрежа е нещо, което буквално ги изтощава. Въпреки това им е трудно да се откажат от нея.
Един от най-простите начини за справяне с проблема е временното отказване. Психологически е по-лесно да приемем отказ от употребата на нещо за няколко седмици, отколкото завинаги. Пробвайте!
2. Спрете нотификациите
Изобщо нямате нужда от тях. Спрете ги всичките – няма значение колко полезно е приложението. Няма да съжалявате, ако възвърнете умението си сами да си припомняте разни задачи за деня.
3. Спрете да използвате преносими устройства
Фитнес тракерите не се различават от социалните мрежи. Когато започнете да носите такъв, лесно ви грабват ползите от него – от проследяване на физическата активност до подобряване на съня.
Проблемът е, че фитнес тракерите се превръщат в ежедневен навик. Постоянно трябва да ги зареждате, освен това давате за себе си изобилие от информация.
4. Определете зоните, където телефони и други устройства не се използват
Без съмнение смартфоните са изобретението на 21 в. Те промениха много неща. Техните положителни качества са също толкова негативни. Те правят всичко. Готвене, шофиране, упражнения, гледане на телевизия, игри и т.н.
Ако искате да избегнете пристрастеност към смартфоните, лесно можете да постигнете това, като въведете няколко правила. Например правило в определена стая да не се използват смартфони и други устройства.