YouTube забранява опасните шеги и предизвикателства
Клипове в YouTube, които изобразяват стресиращи и опасни шеги (prank), ще бъдат забранявани от платформата.
Ходът идва в отговор на така наречените „предизвикателства”, които понякога завършват с нежелани наранявания и дори смърт.
Притежаваната от Google платформа посочва, че подобно съдържание „няма място в YouTube”, предава BBC.
Налагането на новите правила, забраняващи опасните шеги и предизвикателства, може да се окаже трудна задача, особено когато става дума за определянето кое е опасно и кое не.
„YouTube е дом на много обичани популярни предизвикателства и шеги”, пише в секцията за често задавани въпроси на платформата.
"Въпреки това винаги сме имали правила, за да се уверим, че това, което е забавно, не прекрачва границата, така че да е вредно или опасно”, пишат от YouTube.
"Нашите насоки забраняват съдържание, което насърчава опасни дейности, при които има вероятност да се стигне до сериозни наранявания, и днес изясняваме какво означават опасни предизвикателства и шеги", пише в палтформата.
От сега нататък сайтът няма да позволява качването на клипове, съдържащи „шеги с предполагаема опасност от сериозно физическо нараняване”.
Това включва шеги, в които някой бива заблуден да мисли, че се намира в опасност, дори да не съществува истинска такава.
Забраняват се клипове, които могат да причинят емоционален стрес на деца.
От YouTube са работили съвместно с детски психолози, за да определят какво може да донесе травматичен стрес.
Платформата не е публикувала пълен списък със забранените действия, но дава пример със сценарий, в които дете бива излъгано, че родителите му са мъртви.
Новите правила идват в отговор на множество случаи на шеги и номера, които завършват с неприятни последици, а понякога дори със смърт.
През май миналата година в щатския град Минесота 20-годишната Моналиса Перез бе вкарана за 6-месеца в затвора, след като застреля смъртоносно своя приятел Марио Руиз.
Двойката решила да запише видео, в което момичето да стреля с огнестрелно оръжие по Руиз, като се предполагало, че дебела енциклопедия трябва да го защити от куршума.
През миналата година пък в САЩ имаше мания по това да се ядат капсули с перилен препарат, тъй като наподобяват на външен вид на бонбони. В резултат на това бяха регистрирани множество случаи на натравяне.
Един от последните примери за опасни предизвикателства е вдъхновен от новия филм на Netflix на име Birdbox.
В лентата има сцени на шофиране със завързани очи, които много ентусиасти опитват да повторят в реалния живот. Засега има най-малко една обявена катастрофа в резултат на фаталното предизвикателство.