Пари има, действайте
През изминалите 5 търговски сесии от седмицата видяхме доста неща – слаб на SOFIX до най-ниското ниво от 26 месеца насам, а ден по-късно и най-доброто му дневно представяне от над 2 г. Имаше сесии, както на ниска, така и на по-висока ликвидност. Имаше спадове, но и ръстове.
Едно обаче е сигурно – инвеститорите през 2019 г. ще се насочат към перспективните публични компании, или към тези с по-добри финансови резултати. Не бива да пропускаме и малкото прозрачни дружества. Въпросът, че те са малко на брой и че можем да преброим на пръстите на ръцете си няма да разискваме тук и сега. Все пак е петък.
Но да се върнем на Българска фондова борса.
За седмицата индексите приключиха на плюс, но от началото на годината остават на отрицателна територия. SOFIX добави 1.11% за последните 5 търговски сесии до 573.33 пункта, но въпреки това остана на -3.55% от началото на 2019 г.
От своята страна BGBX40 добави 1.34% за седмицата до 113.25 пункта, но остава на минус 2.66 на сто от началото на настоящата година.
Най-добре за периода се представиха книжата на Централна кооперативна банка и Доверие Обединен Холдинг, добавили по над 18% за периода до нива от 1.48 и 1.80 лв. за лот.
Както посочихме в отделен материал, публичните банки в страната се търгуват на доста по-ниски коефициенти, спрямо непубличните, които наскоро смениха собствеността си.
От своя страна Доверие Обединен Холдинг бе одобрен за купувач на втората най-голяма банка в Молдова, което предизвика повишено търсене на книжата на холдинговото дружество.
Топ 3 на най-ликвидните емисии на Българска фондова борса се допълва от Химимпорт, където през седмицата бе реализирано повишение на пазарната оценка от 6.7% до 1.91 лв.
Най-голям плюс от началото на годината има при Алтерко, където отчитаме ръст от 14.29% до 2.40 лв. за брой, а спад от над 8% има при Еврохолд България и Холдинг Варна до нива от 1.48 и 38.80 лв.
Едно обаче е сигурно и това бе потвърдено във вчерашната сесия, в която със сравнителни не много висок оборот на борсата бяха отчетени ръстове от близо 2% - пари сред пазарните участници има, но те ще бъдат насочени към малък на брой дружества.
А тези, които вдъхват доверие в малкото останали инвеститори на родния капиталов пазар и единиците чуждестранни играчи наистина се броят на пръстите на ръцете ни.
Изходът, освен нови публични компании са: прозрачност, по-добър бизнес и съответно по-добри финансови отчети, навлизане на чужди пазари и вяра в дружеството, което може да се подкрепи, както с обратни изкупувания, така и чрез разпределение на дивиденти.
*Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа