Активисти, борещи се против климатичните промени, се подготвят за легални действия, целящи да принудят гиганта Royal Dutch Shell да се откаже от петролния бизнес.

Коалиция от природозащитници в Холандия посочват, че ще попадат жалба в съда на 5 април тази година, ако Shell не промени бизнес модела си, така че да се съобрази с мерките, съгласувани в Парижкото споразумение за климата, предава CNN.

Групите обвиняват Shell, че „умишлено пречи” на усилията да се задържи покачването на световната температура под заложената в споразумението цел от 2 градуса по Целзий.

Натискът към бизнеса да промени практиките си се засили, след като през миналата година ООН предупреди, че светът има едва 12 години да предотврати климатични бедствия.

За първи път Shell бяха заплашени със съдебно дело през миналата година от холандския клон на организацията Friends of the Earth. Активистите от Greenpeace и ActionAid се присъединиха към инициативата през тази седмица, редом с още четири други групи.

Shell, чиято централа се намира в Холандия, е заявявала, че „силно подкрепя” Парижкото споразумение. Компанията е поела ангажимент да намали наполовина въглеродните емисии от енергийните продукти, които продава, до 2050 г.

От природозащитните групи обаче твърдят, че активностите, свързани с изкопаеми горива, са непоследователни по отношение на подписания документ от почти всички правителства по света в Париж през 2015 г.

„Компанията няма конкретни планове да приравни бизнес стратегията с ангажиментите в споразумението”, казва в изявление Йорис Тийсен, директор на Greenpeace Холандия.

Съдебните действия ще търсят отговорност на Shell по силата на холандското законодателство за приноса на компанията към климатичните промени и за действията, свързани с причиняване на екологични щети.

Активистите се надяват, че съдът ще излезе с решение, което да принуди Shell да направи промени, свързани с преминаване към възобновяема енергия.

През миналата година Shell отказа промени, искани от организацията Friends of the Earth.

Shell записа най-добрата си година от 2014 г. насамПетролният гигант Royal Dutch Shell обяви финансови резултати за 2018 г., които са по-добри от очакваното.

През тази седмица компанията заяви, че правните действия няма да доведат до промените, искани от активистите.

„Обвързването на отделни компании в дълъг съдебен процес не може да замени политиките, които ще насърчат избора за по-ниски въглеродни емисии от бизнес и потребители”, посочват от компанията в изявление.

Основните производители на петрол, включително Shell, са поставени под напрежение от потребители и акционери за ролята си за климатичните промени.

Shell са дали съгласие през декември да заложат цели за по-ниски въглеродни емисии, стартирайки през 2020 г., поради натиск от страна на инвеститорите.