Защо обичаме всичко, което ни всява ужас?
Орхуският университет в Дания проведе експеримент с участието на 280 доброволци, които посетили „Къщата с призраците“. Става дума за развлекателен комплекс в датския град Вайла, пише изданието Daily Mail.
Участниците били разделени на две групи. На първата било предложено да се борят със своите страхове, а на втората – да им се поддадат.
Резултатите на двете групи рязко контрастират. Има само един общ елемент и това е, че участниците в двете групи започнали да се чувстват емоционално по-близки един спрямо друг.
Доброволците, които трябвало да се поддадат на страха, като резултат извлекли по-голямо удоволствие от експеримента, въпреки че били силно наплашени. Учените обясняват, че страхът провокират силна емоционална възбуда.
Преодолявайки моделирана опасност, която не заплашва живота, любителите на силните усещания се наслаждават на емоционалното напрежение, а не на чистия страх. По този начин развлечения, подобни на филми на ужасите, стимулират емоциите и дори помагат по-добре да се контролира чувството за страх.
Най-ужасяващите места на ЗемятаТова не са места, на които ще искате да сте сами - ден или нощ
По-рано се смяташе, че към риск са склонни хората с особени допаминови рецептори: очакването на допаминово възнаграждение ги стимулира да правят рискови постъпки.
Изследователите смятат също така, че важна роля в реагирането на опасни ситуации играе възпитанието и влиянието на връстниците.