Местният добив в дълбоко Черно море е една от най-реалните форми на диверсификация на източниците на енергийни ресурси – нещо, към което нашето правителство се стреми и работи активно.

Местните ресурси ще ни съдействат за повече енергийна независимост и по-добра ликвидност на борсата за търговия с природен газ. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на посещение на сондажния кораб Noble Globetrotter II на компанията „Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А.” в Бургас.

По време на посещението Петкова информира, че сондажът в блока "Хан Кубрат" ще започне след броени дни.

Енергийният министър и вицепремиерът Томислав Дончев се запознаха на място с предстоящите дейности по провеждане на проучвателен сондаж в блок "Хан Кубрат". По думите на вицепремиера Дончев, предварителните проучвания в блока дават основание да се направи и сондаж, което е отпимистична перспектива.

Правителството вече четвърта поредна година концентрира усилията си за изграждане на липсващата инфраструктура и за развитие на пазара на природен газ в страната, подчерта министър Петкова по време на посещението.

Тя припомни, че заедно с Европейската комисия е разработена концепция за изграждане на газоразпределителен център и един от възможните източници за захранването му е местният добив.

Актуализираната в края на миналата година енергийна стратегия на страната очертава като една от основните перспективи либерализацията на пазара на природен газ и създаването на борса за търговия с газ. В изпълнение на тази стратегия "Булгартрансгаз" ЕАД вече регистрира дъщерно дружество – "Газов хъб Балкан" ЕАД, което ще оперира платформи за търговия за нуждите на пазарите в рамките на газовия хъб.

Петкова акцентира, че дългосрочната визия на правителството предвижда 49% от собствеността на това дружество да бъде предоставена на частни инвеститори – индустриални консуматори, оператори на газопреносни и газоразпределителни мрежи, лицензирани оператори на газови борси и други.

Припомняме, че блокът "Хан Кубрат", който преди се наричаше Силистар, е с площ 6 893 кв. км.

Компанията „Шел Експлорейшън енд прадакшън (LIX) Б.В.“ спечели през 2015 г. търга за търсене и проучване.

Съгласно договора, Шел ще вложи в проучванията 18.6 млн. евро без ДДС и ще заплати на държавата 4.9 млн. евро без ДДС.

Предложената работна програма на компанията включваше 2-D и 3-D сеизмични проучвания, които приключиха през 2017 г.

През същата година правата за търсене и проучване на нефт и природен газ в „Блок 1-14 Силистар” са прехвърлени от „Шел Експлорейшън енд прадакшън (LIX) Б.В.” на „Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А.”, действащо чрез своя клон „Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А. – клон България”.

При прехвърлянето бе променено и името на блока от Силистар на Хан Кубрат.

През миналата година 2018 г. австралийската компания Woodside Energy съобщи, че е сключила споразумение с Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт за придобиването на 30% дял от проекта за проучване и добив в блок 1-14 „Хан Кубрат".