Най-луксозните имоти в Сингапур вървят с една важна уловка
Едни от най-предпочитаните имоти в Сингапур вървят с няколко важни уловки, като една от тях е особено значителна – само местни граждани могат да ги притежават.
Така чуждестранните инвеститори, главно от Китай, които от години поддържат търсенето на луксозни имоти в страната, не могат да придобиват тези жилища.
Регулаторната рамка спомага за сериозен ръст в цените на въпросните имоти, които са достигнали рекордни нива, въпреки охлаждането на имотния пазар в Сингапур като цяло, пише Bloomberg.
Броят на тези домове възлиза на около 2500 в града-държава. Те варират от къщи от колониалната ера до съвсем модерни имоти, предлагащи всевъзможни екстри.
Една от последните сделки с този специален вид имоти, наричани Good Class Bungalows, или GCB, възлиза на внушителните 78 млн. щатски долара.
Къщата, която се намира до Ботаническата градина на Сингапур, е придобита от Тони Тунг, президент на базираната в Хонконг петролна компания Winson Group. По информация на изданието Business Times, това е най-високата цена, плащана някога за този специален клас имоти.
Наскоро член на семейство Цай, който е натрупал състоянието си чрез застрахователен бизнес в Тайван, придоби имот за 69.2 млн. долара.
Анализаторите очакват в скоро време всички имотни рекорди в страната да бъдат подобрени. Нов GCB имот, отново до Ботаническата градина, скоро ще бъде пуснат на пазара. Къщата, включваща екстри, като басейн и собствена градина, ще дебютира на пазара при цена от близо 2600 долара за квадратен фут.
Това ще счупи предходния рекорд от 1 990 долара за квадратен фут, който бе поставен през миналата година, по данни на KH Tan от Newsman Realty, които са посредничили при сделката.
„Поради недостига и ексклузивитета, пазарът на GCB имоти винаги се е смятал за перлата на жилищния пазар и актив-трофей за заможната общност“, казва Сами Лим, директор в компанията за недвижими имоти CBRE Group Inc.
Пет от най-атрактивните жилищни проекти в СофияНа цени от 700 до 1000 евро/кв. м
Изискването за сингапурско гражданство не е единствената рестрикция за придобиване на GCB имот.
За да попадне в този клас, имотът трябва да е разположен на парцел с площ най-малко от 1 400 кв. метра, като къщата не трябва да заема повече от 35% от земята и не трябва да бъде по-висока от 2 етажа.
Сингапур е една от най-гъсто населените страни по света. Поради това подобно „разхищение“ на площ се смята за изключително луксозно постижение, особено когато гъстотата на населението възлиза на близо 8000 хил. души на квадратен километър.
Сингапур е в челото и на друга класация – това е една от най-богатите страни в света. В нея живее деветият най-висок брой милиардери на Земята, по данни на Credit Suisse Research Institute.
Това определено помага за растежа на GCB пазара, като броят на сделките скача с 47% през втората половина на 2018 г. спрямо предходното полугодие, по данни на CBRE.
Обикновено купувачите на тези домове са представители на най-богатите сингаурци, както и чужденци, които са получили местно гражданство, посочва Тан, управляващ директор на Newsman Realty.
„Супер богатите искат да купят най-добрия диамант, най-добрата кола, така че в Сингапур най-доброто, което можете да купите, са имотите тип Good Class Bungalow“, посочва той.