Рефинансиране на ипотеката: Да или не?
Очакванията за предстоящото увеличаване на лихвените проценти кара много домакинства си задават въпроса дали моментът не е подходящ за предоговаряне на условията по жилищния кредит, пише платформата за сравнение на кредитни продукти Kredit.bg.
Отговорът обаче зависи от няколко фактора. Първото, което трябва да знаем е от какъв тип рефинансиране имаме нужда. В общи линии вариантите са два - предоговаряне на съществуващ кредит с цел спестяване на разходи и кешово рефинансиране, при което се тегли по-голяма сума за покриване на други задължения или разходи.
Разходите по погасяването на един ипотечен кредит и замяната му с друг може да са доста сериозни. За да прецените дали има смисъл от цялото "упражнение" по рефинансирането, е добре да изчислите колко точно ще спестите в дългосрочен план и колко време ще ви е необходимо, за да си "избиете" разходите по операцията.
За да добиете по-ясна представа за плюсовете и минусите от една подобна стъпка, трябва да имате предвид не само лихвата след предоговарянето, но и срока, за който възнамерявате да изтеглите новия заем.
В условията на повишаващи се лихвени проценти, много хора се притесняват от неизвестността и потенциалния ефект върху семейния им бюджет. Някои банки предлагат възможността за предоговаряне на жилищния кредит и замяната на променливата лихва с фиксирана. Трябва обаче да имате предвид, че при равни други условия, офертите с фиксирана лихва са 1-2 процентни пункта над тези с променлива (а понякога и повече).
Понякога цената на недвижимия имот, който служи за обезпечение на ипотечния кредит, може да се окаже ключова за това дали е по-изгодно да го предоговорите или да запазите настоящите си условия.
Повече по темата можете да прочетете в материала на Kredit.bg. В платформата можете да разгледате актуални оферти за ипотечни кредити и условията по тях.