Италия подкрепя китайската инициатива "Един пояс, един път"
Италия планира официално да подкрепи китайската инициатива „Един пояс, един път“ през настоящия месец, предава Financial Times, цитирани от CNBC.
Ако това се случи, китайската инициатива, често наричана „нов път на коприната“, ще получи подкрепа за първи път от страната член на Г-7.
Инвестиционната програма на китайския президент Си Дзинпин се разглежда от анализатори, като опит на втората най-голяма икономика в света да разшири глобалното си влияние, чрез финансиране и изграждане на инфраструктурни проекти по търговски морски и сухоземни маршрути в различни страни в Азия, Близкия Изток, Африка и Европа.
Критиците на инициативата посочват, че Китай принуждава слабо развитите и развиващите се страни по света да увеличат дълговете си, докато в същото време китайски строителни компании, които често са държавни, се облагодетелстват от изграждането на инфраструктурните проекти зад граница.
През последните няколко месеца, Малайзия, Пакистан, Мианмар, Багладеш и Сиера Леоне прекратиха или се отказаха от анганжименти към „Един пояс, един път“.
Италианският зам.-министър по икономическото развитие Микеле Герачи, посочва пред Financial times, че неговата страна се намира в преговори за подписването на меморандум за разбирателство в подкрепа на инициативата на Китай. Планът е това да бъде свършено до края на месец март, когато е планирана визита на Си Дзинпин в Италия, казва Герачи.
Припомняме, че България също има подписан меморандум за разбирателство с Китай по отношение на „Един пояс, един път“ още през 2015 година в Пекин, а през миналата година бе домакин на първата международна среща за многостранно финансово сътрудничество в рамките на китайския механиззъм 16+1.
„Искаме да сме сигурни, че продуктите произведени в Италия ще имат повече успех по отношение на размера на износа към Китай, който е най-бързоразвиващият се пазар в света“, добавя Герачи.
Подобна подкрепа на китайските планове за „нов път на коприната“ идва в критично време на фона на търговските спорове между Пекин и Вашингтон. Италия пък е сред членовете-основатели на Европейскиярт съюз, които от своя страна също не гледа с добро око на китайската инвестиционна експанзия.
Очаква се Си Дзинпин и щатският президент Доналд Тръмп да се срещнат в края на март месец, където да постигнат компромис относно търговията помежду си.
През тази седмица пък Европейският съвет одобри първата си нормативна рамка от правила за чуждестранни преки инвестиции, с цел защита на ключови технологии от китайските вложения на Стария континент.