Как брекзит ще се отрази на английския футбол?
Паниката около предстоящото излизане на Великобритания от Европейския съюз обхвана почти всички сфери на бизнеса. Какво обаче ще се случи с английските футболни отбори и конкретно с тези Висшата лига, която е едно от най-гледаните първенства в света?
В шампионата на Острова играят много чуждестранни футболисти, а клубовете са обект на финансови интереси буквално от целия свят, пише електронното издание Goal.com.
Едва ли е изненада за някого, че през 2016 г., когато британците гласуваха в подкрепа на брекзит, всички 20 отбора от Висшата лига се обявиха против излизането от ЕС. Днес обаче до реалното осъществяване на "развода" между Лондон и Брюксел остават броени дни, а основният въпрос е дали той ще е със "сделка" или без.
Каквото и да стане, футболните отбори в Англия няма да могат да продължат дейността си сякаш нищо не се е случило. Брекзит ще повлияе на почти всички аспекти от тяхната работа - от трансферите и наемането на нови играчи до приходите от телевизионни права.
Мениджърът на Кардиф Сити Нийл Уорнък заема по-различна позиция от тази на останалите футболни шефове във Великобритания. Според него би било хубаво брекзит да се случи възможно най-бързо.
"Нямам търпение да се махнем, ако трябва да съм честен. Във всеки аспект ще е по-добре за нас, не само от футболна гледна точка", заяви Уорнък през януари тази година.
За повечето отбори от Висшата лига основният въпрос е свързан със статута на имигрантите на Острова, тъй като свободното движение на хора е един от ключовите фактори за развитието на модерния футбол. За клубовете - особено тези, които се борят за призовите места в лигата, трансферната политика е един от най-важните елементи на успеха.
Възможно е след брекзит футболистите, които идват от държавите от ЕС, да бъдат третирани по начина, по който в момента се третират тези от останалите страни по света. Това означава, че те ще трябва да изпълняват определени критерии, за да могат да получат работните си визи и да сключат трудов договор с английски клуб.
През 2016 г. от BBC изнесоха данни, според които 332 футболисти от Висшата лига, Чемпиъншип (второто ниво на английския футбол) и шотландската Висша лига в момента не изпълняват тези изисквания.
Освен това напускането на Европейския съюз, особено ако се случи без споразумение, ще означава, че за британските клубови ще стане още по-трудно да наемат млади европейски играчи на възраст под 18 години в своите школи.
Според Times британската Футболна асоциация има и друго предложение - да се намали максималният брой на чуждестранните играчи в съставите на английските отбори от 17 на 12. Обикновено за "местен" футболист се смята този, който е бил регистриран във Футболната асоциация поне три години преди да навърши 21 години.
Освен футболистите, новите правила ще засегнат и останалите служители в отборите, включително и треньорите. През последното десетилетие във Висшата лига се наблюдаваше масов прилив на селекционери от Европа.
В момента 14 от общо 20-те отбора в лигата имат наставници, които не са англичани. Хосеп Гуардиола (Манчестър Сити), Юрген Клоп (Ливърпул) и Юнай Емери (Манчестър Юнайтед) са само част от тях.
Британските футболисти, които играят зад граница, също има от какво да се притесняват. Евентуалният "твърд брекзит" без споразумение би направил трансферът на играчи в европейските отбори мното по-труден заради допълнителната бюрокрация и изискването на специални работни визи.
Мениджърът на звездата на Реал Мадрид Гарет Бейл например заяви, че от развитието на ситуацията около брекзит до голяма степен ще зависи и решението на самия футболист за неговото бъдеще.
От създаването си през 1992 г. английската Висша лига привлече огромен интерес и се следи от фубтолните фенове по целия свят. Ако раздялата между Лондон и Брюксел обаче не мине по най-добрия начин, този имидж на британското футболно първенство може и да пострада.
Освен притокът на футболисти, може да се очаква и известен спад в приходите от телевизионни права.
Засега обаче никой, включително и членовете на ръководството на Висшата лига, не могат да изчислят точно какви ще бъдат последствията. Едно обаче е сигурно - след брекзит дори и футболът вече няма да бъде същият.