Печелят ли европейските компании от проблемите на Huawei?
В годините преди "интернет капитализма" проблемите на доминираща компания в дадена индустрия се приемаха като добра новина за нейните конкуренти.
В днешния свят на хиперсвързаност обаче заплахата от забрана на технологиите на китайския гигант Huawei в западните държави тревожи ръководителите на техните собствени компании, пише The Economist.
И шведската Ericsson, и финдландската Nokia биха желали геополитическата сага да приключи час по-скоро, за да могат да се фокусират върху техническите въпроси и изграждането на следващото поколение мобилни мрежи.
Американското правителство обаче не се отказва от натиска върху съюзниците си, настоявайки да спрат да си сътрудничат с Huawei и нейната 5G технология. Според Вашингтон мрежите на китайската компания могат да съдържат "скрити вратички", които да застрашават националната сигурност.
По-рано този месец американският посланик в Берлин Ричард Гренъл предупреди германското министерство на икономиката, че САЩ може да прекрати сътрудничеството си с германските служби за сигурност, ако страната позволи на Huawei или на други китайски компании да изграждат новата мобилна инфраструктура.
Американският държавен секретар Майк Помпео пък отправи директно предупреждение към Унгария, в което се посочва, че евентуалният договор с Huawei може да промени стратегията на Вашингтон за разполагане на военни бази в Източна Европа.
Засега Великобритания, Германия и още няколко държави отказват да се поддадат на натиска на Белия дом. На 19 март германският канцлер Ангела Меркел заяви, че не вярва в ползата от изключването на компании от германския пазар, "само защото са от определена държава".
Все пак правителството в Берлин още не е обявило окончателното си решение.
Но дори САЩ да успеят да наложат волята си в Европа, както се случи в Австралия и Япония, местните технологични компании, като Ericsson и Nokia, едва ли ще успеят да си върнат пазарния дял, който загубиха през последните години.
В периода от 2015 до 2018 г. пазарното присъствие на Huawei в изграждането на мобилни мрежи нарасна от 24 на 28%, това на Nokia падна от 20 на 17 на сто, а Ericsson отчита спад от 15 на 13%.
Ескалацията на конфликта между САЩ и Huawei обаче може да доведе до ответни действия от страна на Пекин и блокиране на достъпа на западните компании до китайския пазар. А това би било удар за скандинавските технологични гиганти.
Договорите в Китай заемат дял от 10% в приходите на Ericsson за миналата година, които възлизат на общо 24.2 млрд. долара. Компанията поддържа и два развойни центъра в азиатската държава.
Nokia също реализира около една десета от своите приходи на територията на Китай, Хонконг и Тайван. Евентуалните допълнителни постъпления от Европа, в случай че Huawei загуби възможността да работи на Стария континент, няма да компенсират загубите на двете компании от Швеция и Финландия, реализирани на китайския пазар, твърдят експертите, цитирани от The Economist.
Още повече, че 5G мрежата в Китай се очаква да бъде готова година или две по-рано от тази в Европа. Според изпълнителния директор на Ericsson Бйоре Екхолм, изолирането на Huawei ще забави старта на новото поколение мобилни мрежи в европейските държави, а те и без това изостават с три-четири години в развитието на 4G спрямо Съединените щати.
Европейските мобилни оператори също лобират за това да могат да избират между трима доставчици на оборудване при изграждането на 5G мрежата. Много от тях предпочитат технологиите на Huawei заради по-ниската им цена.
На 18 март Германия обяви държавна поръчка за изграждането на основата на новата 5G мрежа, за която бяха подадени четири оферти. И четирите участника планират да използват хардуер на Huawei, включително антени и рутери, произведени от китайската компания.
Ъпгрейдът на мобилната мрежа ще изисква огромни инвестиции в ново оборудване, а Huawei има амбициите да бъде един от основните доставчици. За целта обаче ще трябва да изпълни допълнителни изисквания на германското правителство по отношение на киберсигурността.
През ноември миналата година китайският технологичен гигант отвори собствена лаборатория в Бон, където се намира и седалището на германския регулаторен орган в областта на киберсигурността. Там ще могат да се провеждат подробни тестове на всякаква апаратура.
На теория е възможно Huawei да получи пълна забрана за достъп до европейските пазари (които са най-големият източник на приходи за компанията извън Китай), но на практика подобна мярка би била твърде сложна и скъпа за изпълнение.
В държави, като Италия, Полша и Великобритания, където китайският технологичен гигант вече има сериозно присъствие, тя би довела до сериозни сътресения, предупреждават експертите.
Бенгт Нордстрьом от консултантската компания Northstream смята, че шокът от подобно действие би бил сравним с този на фалита на Lehman Brothers през 2008 г. Той припомня, че повечето от близо 200-те мобилни оператора на Стария континент използват именно технологиите на Huawei в своите съществуващи 4G мрежи.
На въпрос дали забраната за Huawei би се отразила върху финансовите отчети на Ericsson, изпълнителният директор на шведската компания Бйоре Екхолм отговаря отрицателно. Той припомня още, че в Дания най-големият мобилен оператор TDC обяви, че предпочита Ericsson да изгражда новата мобилна мрежа, а не Huawei.
В крайна сметка до този момент цялата сага с Huawei е донесла повече главоболия за Ericsson и Nokia, отколкото ползи, пише още The Economist.