Сами ли изкарват парите си най-богатите хора в света?
През миналия месец, след като Forbes обяви Кайли Дженър за най-младия милиардер, изкарал състоянието си сам, стартира ожесточен дебат в социалните мрежи какво точно означава „самосъздал” се милиардер.
Това, че 21-годишната знаменитост е израснала, участвайки в реалити шоу, сестра ѝ е не коя да е, а Ким Кардашиян, а родителите ѝ Крис и Кейтлин Дженър разполагат със стабилно състояние, провокира редица мнения, че младата милиардерка не е изкарала сама парите си.
Дебатът се възроди още веднъж в края на миналия март, след като New York Times публикува материал, в който самата Кайли споделя, че е получила помощ в изграждането на своята бизнес империя.
„Не мога да кажа, че го направих сама. Ако говорим само за финанси, технически да, нямам никакви наследствени пари. Но получих доста помощ и огромна платформа”, казва тя.
Именно това има предвид и Forbes, когато посочва, че Кайли и останалите 1 449 милиардери в класацията на изданието са натрупали парите си сами, или казано по друг начин – са се самосъздали.
Навярно това е основната на зародилото се несъгласие, когато говорим за подобни класации. Forbes използва термина, за да опише първоизточника на нечие състояние – дали то е натрупано чрез финансова помощ от някъде или е генерирано от самостоятелен бизнес.
В своята над 35-годишна история, в проследяването на състоянието на най-заможните хора в света, Forbes разчита на три класификации за това как са спечелени парите: сам, от наследство, и наследство, което е умножено в резултат на конкретни действия.
Последната класификация се отнася за хора, като Доналд Тръмп, който е изградил бизнеса си на база на империята за недвижими имоти на баща си.
Много хора изтъкват две неща, когато се посочва, че Кайли Дженър сама е натрупала състоянието си. Първо, че тя е получила сериозна подкрепа в изграждането на компанията от майка си и второ, че стартира като член на богато семейство. Тези две забележки са истина, но според методологията на Forbes, не са достатъчни като аргумент, че Кайли не е натрупала сама състоянието си.
Така например основателят на Facebook Марк Закърбърг също се смята за човек, натрупал сам милиардите си, въпреки че не е създал социалната мрежа сам и въпреки че излиза от семейство с добри финанси, макар и не толкова заможни, колкото родителите на Дженър. Бащата на Закърбърг е зъболекар, а майка му психолог.
Освен това има още седем други милиардери, които са участвали в създаването на социалната мрежа: бившият съквартирант на Закърбърг Дъстин Московиц; съоснователят Едуардо Саверин, бивш съученик на Закърбърг; Шон Паркър, който е първият президент на Facebook; Джим Брейър и Питър Тийл, които са ранни инвеститори в начинанието; Шерил Сандберг, която е главен оперативен директор от 2008 г. насам.
Forbes определя всеки един от тези милиардери като самосъздал се – никой от тях не е наследил състоянието си. Никой от тях не е изградил Facebook сам.
През тази година за първи път Forbes добави нов класификатор в класацията си на най-богатите хора в САЩ – индикатор за това до каква степен сами са натрупали парите си. Новият индикатор разчита на скала от 1 до 10.
Индикатор 1 означава, че състоянието е напълно наследено, докато 10 означава, че милиардерът е стартирал буквално от нищото, за да изгради империя впоследствие.
Най-общо казано, индикаторът показва кой е наследил голяма част от парите си (от 1 до 5) и кой е успял в действителност сам да създаде богатство (от 6 до 10).
В случая на Кайли Дженър, Forbes са поставили оценка 7 от 10, взимайки предвид добрия старт, който е имала младата знаменитост. Доналд Тръмп има оценка 4, тъй като е наследил бизнеса на баща си, след което го разширява значително, докато вдовицата на Стив Джобс - Лорийн Пауъл Джобс, има оценка 2, тъй като е наследила богатството си и предимно го управлява чрез инвестиции.
Въпреки че малко милиардери разполагат с огромната популяност в социалните мрежи на Кайли Дженър, която има 120 млн. последователи в Instagram, когато статира бизнеса си, всеки един милиардер, натрупал сам състоянието си, е получил подкрепа по един или друг начин – от служители, рискови инвеститори, ментори, приятели и родители.
Например Стив Балмър има късмета да е един от състудентите на Бил Гейтс в Харвард, което води до работно място в Microsoft. На даден етап той заменя Гейтс като изпълнителен директор – позиция, която заема 15 години. Понастоящем Балмър е на 19-о място по богатство в света.
Леон Блек, чийто баща е бил изпълнителен директор на United Brands, получава 75 хил. долара от застраховка Живот, докато учел в бизнес училище, в резултат на това, че баща му почива. Впоследствие, той става съосновател на Apollo Global Management, което го превръща в милиардер.
Хедж фонд предприемачът Чейс Колман е потомък на Питър Стюивасант - последният холандски кмет на Ню Йорк. Друг хедж фонд титан - Кен Грифин, започва да търгува от студентската си стая в Харвард, използвайки 265 хил. долара, част от които идват от неговото семейство.
Най-богатият строителен предприемач в САЩ - Доналд Брен, е син на инвеститор в недвижими имоти и холивудски продуцент.
Фил Найт посочва в своята автобиография, че в ранните дни на компанията Nike успехът е изграден на база екипни усилия от страна на отдадени служители. Дори телевизионната водеща Опра Уинфри, която има оценка 10, тъй като произлиза от небогато семейство, е имала подкрепата на редица продуценти, които са й помогнали да превърне дневното си толкшоу в една от най-гледаните вечерни програми в САЩ.
Така или иначе, не само в САЩ, но и по света, големите пари вървят ръка за ръка с големи обвързаности. Понякога това може да донесе благосъстояние на готово, но друг път може да послужи за основа за изграждне на сериозна бизнес империя.
В този ред на мисли, Кайли Дженър попада в условията на второто твърдение, поне според методологията на Forbes.