Азиатските акции се отдалечиха от петседмичните си дъна
Азиатските акции се отдалечиха от петседмичните си дъна, но остават под натиск, след като поредната заплаха на президента на САЩ Доналд Тръмп да вдигне митата върху китайския внос шокира финансовите пазари и породи опасения, че преговорите може и да са се провалили.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.5%, изтривайки загубите си отпреди това. Индексът падна с 2% вчера, след като Тръмп неочаквано засили натиска върху Китай, докато преговорите между двете държави все още текат.
Китайските акции поскъпнаха, след като вчера записаха най-големия си спад от повече от три години. Индексът Shanghai Composite нарасна с 0.6%, докато индексът на сините чипове CSI 300 добави 1.0%. Хонконгският Hang Seng бележи повишение от 0.7%.
Японският Nikkei се понижи с 0.8%, понасяйки късен удар, след като финансовите пазари отвориха след 10-дневна почивка около възкачването на трона на новия император на страната.
Фючърсите на щатския индекс S&P 500 записаха понижение от 0.8% в азиатската сесия, след като високопоставени щатски ръководители обявиха, че Китай се е отказала от поети преди това ангажименти в търговските преговори.
В неделя Тръмп написа в Twitter, че до края на седмицата ще вдигне митата върху китайски стоки на стойност 200 млрд. долара от 10 на 25% и “скоро” ще се прицели и в останалия китайски внос.
Ясуо Сакума, старши инвестиционен директор в Libra Investments в Токио, смята, че акциите са влезли в нов тренд на поевтиняване, тъй като инвеститорите имаха все повече опасения относно това дали САЩ и Китай ще сключат сделка скоро.
“Инвеститорите бяха прекалено самодоволни от началото на годината, а сега е време за "продавай през май и излизай от пазара,” каза още той пред Ройтерс.
Въпреки това, някои инвеститори все още имат надежда, че заплахите във връзка с митатата са тактика за сплашване от страна на Тръмп.
Щатският търговски представител Робърт Лайтизър обяви, че очаква вицепремиерът на Китай Лиу Хе да оглави делегация от Пекин за преговори във Вашингтон в четвъртък и петък.
Валутните пазари почти не реагираха, като еврото се търгуваше почти без промяна на ниво от 1.1204 спрямо долара, след като се задържа в тесен рейндж в последните четири сесии. Междувременно доларът запази позиции при 110.70 спрямо йената.
Китайският юан се отдалечи от четиримесечните си дъна, докоснати в предходния ден, поскъпвайки с 0.2%, до 6.7864 спрямо долара.
Австралийският долар поскъпна с 0.2%, до 0.6999 щатски долара, но инвеститорите бяха предпазливи преди решението на централната банка, която, в крайна сметка, реши да запази лихвите без промяна.
На суровинните пазари цените на петрола се търгуваха разнопосочно, но измененията бяха ограничени вследствие на санкциите срещу Иран и Венецуела и на опасенията, че ескалация на търговския спор между САЩ и Китай може да забави ръста на световната икономиа.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпват леко до 62.27 долара за барел, докато тези на брента добавиха 0.1% към стойността си, до 71.14 долара за барел.