60 години по-късно: Липсваща част от Стоунхендж беше върната
Липсваща част от мегалитния паметник Стоунхенжд беше върната там 60 години, след като била взета.
Ядро с дължина от около метър е било извадено от един от мегалитните камъни по време на археологически разкопки през 1958 г.
Никой не знаел къде се намира то досега, докато 89-годишният Робърт Филипс, който участвал в тези разкопки, решил да го върне.
Учените сега се надяват, че върнатата проба може да помогне за установяването на произхода на камъните.
През 1958 г. арехолози повдигат цял паднал трилитон - комбинация от три големи камъка, два от които стоят прави, а един е поставен върху тях.
Тогава те откриват пукнатини в един от вертикалните камъни и за да го подсилят, пробиват дупки и вкарват метални прътове в него.
След това дупките били прикрити с малки тапи, изрязани от други камъни, открити по време на разкопките.
В продължение на 60 години Филипс, който е англичанин, живеещ във Флорида, запазва тази част от Стоунхендж.
През 50-те години той работел за компания за рязане на диаманти, която била наета, за да помогне с подсилването на огромните камъни. Компанията на име Van Moppes пробива дупка в един от камъните, след което поставя в нея стабилизиращи метални пръти.
По време на този процес работниците изваждат три парчета от сърцевината на камъка с дължина от по 1 метър, а Филипс взема едното от тях.
В навечерието на своя 90-и рожден ден той решава да го върне.
Археолози се надяват да анализират химическия състав на камъка, за да се опитат да открият откъде са дошли огромните камъни за паметника.
Липсващата част е била върната преди година, но това не е обявявано досега, тъй като учените първо трябвало да разберат значимостта й.
Местонахождението на другите две липсващи части от по 1 м засега остава неясно.