Перу ограничава достъпа до Мачу Пикчу
Перу ограничава достъпа до части от най-популярната си дестинация - емблематичната цитанела на инките Мачу Пикчу.
Туристите няма да могат да стигат до три района на атракцията в рамките на две седмици, като целта е да се предотврати по-голямото й разрушение, съобщават световните медии.
Мерките влизат в сила на 15 май и важат за Храма на Слънцето, Храма на Кондора и камъка Интихуатана, където достъпът ще бъде строго контролиран до 28 май.
“Тези мерки са необходими за опазването на Мачу Пикчу", посочват от Министреството на културата на Перу, като добавят, че има доказателства, че състоянието на каменните повърхности на атракцията, включена в списъка със световно наследство на ЮНЕСКО, се влошава.
16 места, които трябва да посетите, преди да изчезнат напълноОт ледниците на Патагония до Тадж Махал
Всеки ден в Мачу Пикчу влизат почти 6 000 посетители. През 2017 г. бяха въведени нови правила за достъп до атракцията, като днес туристите имат право да прекарат в трите емблематични области само по три часа. Те също така не могат да се отклоняват от определените от властите пътеки.
Очаква се оценка на въздействието на временните мерки, които влизат в сила на 15 май, за да бъдат определени нови постоянни правила, важащи от 1 юни.
Мачу Пикчу (на кечуа: Machu Pikchu, буквален превод „Стар връх“) е съвременното име на архитектурен комплекс в южната част на днешно Перу, построен от инките през 15 век, посочва Wikiredia.
Създаден е като свещена планинска резиденция на великия владетел на инките Пачакути век преди неговата империя да падне, тоест приблизително към 1440 г., и е функционирал до 1532 г., когато испанците нахлуват в територията на империята. През 1532 г. всичките му жители тайнствено изчезват.
В Мачу Пикчу има 140 различни конструкции, над 100 каменни стълбища, фонтани, свързани помежду си с канали и дренажна система, издълбана в скалите. Според археолозите той е бил разделен на три големи сектора: свещен, народен и за аристокрацията.