Google забрани на Huawei да ползва Android за устройствата си
Решението на Google да спре да лицензира своята мобилна операционна система Android за Huawei може да нанесе сериозен удар по амбициите на китайския технологичен гигант да се превърне във водещия играч на глобалния пазар на смартфони.
Щатският технологичен конгломерат преустанови бизнес отношенията си с Huawei, които включват преноса на хардуер, софтуер и ключови технически услуги.
От Google предприеха този ход, за да се съобразят с решението на Вашингтон да включи Huawei в „черен списък“ от компании, които нямат право да купуват части и компоненти от американски фирми без разрешението на американското правителство.
Това означава, че Huawei вече не може да ползва под лиценз операционната система Android на Google, както и други услуги, които щатската компания предлага.
Вместо това Huawei ще може да ползва единствено версията на операционната система и продуктите, които се лицензират като софтуер с отворен код. Това означава, че бъдещите телефони на Huawei няма да разполагат с услугите на Google, които потребителите са свикнали да се предлагат на устройствата с Android, пише CNBC.
“Съобразяваме се с разпореждането и разглеждаме евентуалните последици,” зяяви говорител на Google днес. “За потребителите на нашите услуги, Google Play и защитата на Google Play Protect ще продължат да функционират на настоящите устройства Huawei.”
На пазарите извън Китай обаче, смартфоните на Huawei използва Android с приложенията на Google.
Малко над 49% от продадените от Huawei смартфони през първото тримесечие на 2019 г. са били пласирани на международни пазари извън Континентален Китай, според данни на Canalys. Huawei е била вторият най-голям производител на смартфони през първите три месеца на годината.
Компанията преди това е заявявала амбициите си да се превърне във водещия играч на пазара на смартфони до 2020 г. Решението на Google обаче може да нанесе сериозен удар по стремежите на китайската компания.
“Това ще бъде внезапно дръпване на шалтера на амбициите на Huawei да изпревари Samsung на световния пазар,” заяви пред CNBC Никол Пенг, вицепрезидент, отговарящ за мобилната дейност в Canalys.
Huawei разчита на ключови компоненти от няколко други американски доставчици за всичко - от смартфони до мрежово оборудване. Над 30 американски компании са сред нейните “основни доставчици.”
Част от тези доставчици, сред които и Qualcomm и Intel, са обявили пред служителите си, че няма да продават на Huawei до второ нареждане, според публикация на Bloomberg от днес.
Готова ли е Huawei за това?
От Huawei твърдят, че са се подготвяли за ситуацията, в която се намират в момента. През март компанията обяви, че е разработила собствена операционна система за своите потребителски продукти, в случай че се стигне до това да не може да използва продуктите на Google или Microsoft.
Миналата седмица Nikkei Asian Review писа, че Huawei е информирала някои доставчици преди шест месеца, че иска да натрупа стокови запаси от важни компоненти за година напред, за да се подготви за евентуални усложнения, свързани с търговската война между САЩ и Китай.
От Huawei също така разработват собствена технология за чипове.
От Huawei успяха да намалят зависимостта си от американски доставчици за някои части, но експерти твърдят, че това може да не е достатъчно, защото тя се нуждае от други части от други американски компании. Анализатори също така изразяват съмнения около надеждността на операционната система на Huawei.
Според Нийл Шах от Counterpoint Research, извън Китай Huawei ще трябва да разчита на магазини за приложения на Android на трети страни, тъй като Google Play няма да бъде инсталирана по подразбиране. Това може да се окаже проблем.
“Това е явен недостатък за операционната система на Huawei спрямо Android, която е инсталирана на Samsung или на други марки телефони – първо, по отношение на липсата на всички приложение, която са налични в Google Play, след това на качеството на приложенията (някои може да са остарели) и заради това, че може да не са толкова сигурни, тъй като няма да бъдат проверявани от Google,” казва Шах.
“Така всички приложения на щатски играчи няма да бъдат налични при първото пускане на телефона и потребителите ще трябва да ги свалят от други места или пък Huawei ще трябва да ги подсигури чрез трети страни или да предостави собствен магазин с пролижения, съвместим с Android, което ще е огромна задача за китайската компания,” добавя той.
"Huawei има значителен принос към развитието на Android по целия свят. В ролята си на един от ключовите глобални партньори на Android, ние работим в тясно сътрудничество с open-source платформата, разработвайки екосистема в полза както на потребителите, така и на цялата индустрия. Huawei ще продължава да предоставя на потребителите си последните актуализации по отношение на софтуерната сигурност, така и всички услуги, свързани със следпродажбеното обслужване на съществуващите вече на пазара Huawei и Honor продукти. В това число смартфони и таблети, които вече са закупени от крайните потребители, но и такива, които са все още в наличност на пазарите в световен мащаб.
Ние ще продължаваме да изграждаме сигурна и устойчива софтуерна екосистема, осигурявайки най-доброто потребителско преживяване на клиентите си по целия свят. Това е огромен удар за китайската компания, която разчита сериозно на операционната система Android за смартфоните, които продава извън Китай. В Китай тя използва модифицирана версия на Android, която не разполага с предварително инсталирани приложения на Google, защото услугите на щатския гигант са блокирани в страната", гласи официалната позиция от днес на китайския технологичен гигант.