Колко ще струва търговската война на световната икономика?
Търговската война между САЩ и Китай ще има последствия за глобалния растеж през идната година.
Митата за внос, които двете страни си налагат, ще отнемат 0.5% от световния брутен вътрешен продукт през 2020 г., предупреждават от Международния валутен фонд.
Кристин Лагард, управляващ директор на МВФ, посочва в публикация в блога на институцията, предназначена за финансовите министри на страните от Г-20, че войната на мита може да свие световния БВП с 455 млрд. долара.
Това е загуба, по-голяма от икономиката на страна като Южна Африка.
„Има нарастващи притеснения относно влиянието на настоящите търговски търкания. Рискът се състои в това, че митата между САЩ и Китай могат да намалят инвестициите, продуктивността и растежа. Току-що предложените мита от САЩ за Мексико също са притеснителни”, пише Лагард, цитирана от CNBC.
По думите ѝ, има ясни доказателства, че САЩ, Китай и световната икономика са губещите от настоящите търговски търкания.
Според нея това „самонараняване” трябва да бъде избегнато „чрез премахване на понастоящем имплементираните търговски бариери и чрез избягването на бариери под каквато и да е била форма.”
През юли миналата година президентът на САЩ Доналд Тръмп посочи, че трябва да бъдат увеличени митата на всяка една китайска стока, която се внася в САЩ.
Сигнали за стабилизиране на растежа
Прогнозите на МВФ идват с все по-рядко срещаните добри новини за световната икономика. Организацията смята, че се забелязват ранни сигнали за укрепване на растежа, в резултат на промяна на стратегията на централните банки.
МВФ понижи прогнозите си за глобалния растеж през последните тримесечия поради търговските спорове и притесненията около Китай, които причиниха резки спадове на капиталовите пазари и свиване на корпоративните печалби.
Публикацията на Кристин Лагард, която идва преди формалната среща в Япония Г-20 по-късно този месец, сочи, че се наблюдава възстановяване в капиталовите потоци, благодарение на централните банки, които забавят нормализирането на монетарна си политика.
„Поглеждайки напред, настоящата прогноза за глобалния растеж се увеличава леко от 3.3% за тази година, до 3.6% през 2020 г.”, посочват от МВФ.
Рискове
Въпреки всичко това, очакваното възстановяване върви ръка за ръка с редица рискове. Възможно е търговските спорове да ексалират допълнително, брекзит може да донесе бъркотия след себе си, а стимулите, които се прилагат в Китай, могат да отложат устойчивия растеж на втората по големина световна икономика.
Преговорите между Пекин и Вашингтон завиха към негативни последици през май тази година, като в резултат бяха наложени високи мита за внос на китайски стоки на стойност 200 млрд. долара. Освен това САЩ забрани на американските компании да работят с китайския телеком гигант Huawei.
Пекин отвърна на удара с мита за внос на американски стоки на стойност 60 млрд. долара и с доста по-твърда позиция спрямо исканията на САЩ.
Печалбите на Mercedes пострадаха от търговската войнаDaimler обяви спад в печалбата от 22%
През последната година китайските власти обявиха няколко мерки за подобряване на достъпа до финансиране на частните компании, които генерират повечето работни места и растеж, както и данъчни облекчения с цел подпомагане на потреблението.
Междувременно, крайният срок за реализиране на брекзит беше изместен до 31 октомври тази година.
Сделката за излизане на Великобритания от ЕС, която постигна премиерът на страната Тереза Мей, беше отхвърлена многократно от местния парламент, което провокира подаване на оставката ѝ.
Всичко това може да доведе до парламентарни избори на Острова по-късно през тази година. Това напрежение само увеличава шансовете на Великобритания да напусне ЕС без никаква сделка.