Цените на петрола флиртуват с шетмесечни дъна
Азиатските акции тръгнаха надолу днес, след като пазарът в Хонконг падна във втора поредна сесия вследствие на масовите улични протести.
Междувременно цените на петрола флиртуваха с петмесечни дъна заради по-високите запаси в САЩ и по-слабите перспективи пред търсенето.
Надеждите, че САЩ и Китай ще сключват сделка по време на срещата на страните от Г-20 в Осака на 28-29 юни намаляват, което също се отразява на пазарните нагласи и свали лихвите по държавните облигации.
“Дори няма план за двустранна среща на ниво министри преди срещата на Г-20. Не може да се очаква някакво голямо споразумение,” казва през Ройтерс Хироказу Кабея, старши анализатор в Daiwa Securities.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 1%, след като хонконгският Hang Seng падна с 1.5%. продължавайки спада си от сряда, когато изгуби 1.7%.
Натискът върху пазара в Хонконг дойде след масовите демонстрации вследствие на предложени законодателни промени, които биха позволили екстрадирането на граждани в Китай.
Японският Nikkei изгуби 0.8%, докато фючърсите на S&P 500 се понижиха с 0.3% по време на азиатската сесия.
Цените на петрола се движеха близо до петмесечни дъна, след като бяха поставени под натиск от поредното неочаквано увеличение на щатските запаси, както и от по-слабите перспективи пред търсенето вследствие на продължителната търговска война между САЩ и Китай.
Цената на фючърсите на петрола от сорта брент остана почти без промяна на ниво от 60.06 долара за барел, след като вчера падна с 3.7%, до 59.97 долара. Това беше и най-ниското ниво на затваряне от 28 януари.
Щатският лек суров петрол се търгуваше на цена от 51.12 долара за барел, след като вчера затвори на 50.72 долара, което беше най-ниското ниво от 14 януари.
Изнесените вчера данни показаха, че потребителските цени в САЩ отчитат незначителен ръст през май, като основната инфлация се забавя до 2.0%, в сравнение с пика от 2.4% през миналия юли. Това допълнително засили очакванията, че Федералният резерв ще понижи лихвите в идните месеци.
Лихвата по 10-годишните щатски държанви облигации падна до 2.103%, близо до достигнатите в петък 2.053%, което беше най-ниското ниво от септември 2017 г.
На валутните пазари йената поскъпна с 0.25%, до 108.25 спрямо долара, докато австралийският долар изгуби 0.2%, до 0.6913 щатски долара.