Три урока за успеха и парите от боксовата легенда Мохамед Али
Боксовата легенда Мохамед Али достига статута на най-великия в историята преди Майкъл Джордан още да е можел да тупка топката и преди Том Брейди да е бил роден.
Али завоюва три титли в тежка категория по бокс и златен олимпийски медал, като през кариерата си печели около 60 млн. долара, което не само променя икономическия аспект на спорта, но и отваря вратата за разгръщането на финансовия потенциал на други спортисти.
При смъртта си през 2016 г., на 74-годишна възраст, състоянието на Али се е оценявало на 80 млн. долара, според Forbes.
У дома с неговите девет деца Али обаче е бил известен просто като Татко.
Лейла Али, която е осмото дете на Али (нейната майка е третата му съпруга Вероника Али), в момента е на 41 г., майка на две деца и бивш световен шампион по бокс.
Въпреки че Али не е съветвал Лейла, тя твърди, че е научила много, докато е гледала как постига успехите си. Ето три урока, които тя научава от баща си.
Трябва да следвате страстта си
Въпреки че Мохамед Али не е причината Лейла да стане боксьор, той й показва, че е от изключителна важност човек да преследва това, което му се струва, че му се отдава най-добре.
“Едно от нещата, които научих отрано от баща ми, е, че човек трябва да открие страстта си и да следва сърцето си,” казва Али пред CNBC.
Лейла първоначално била маникюрист, но когато вижда боксов мач между жени за първи път по телевизията, нещо у нея трепва.
“Те слизаха от ринга целите в кръв и т.н. и аз си казах: Това е за мен! Трябва да се занимавам с това,” казва Али пред Oprah.com.
Как да бъдеш шампион
Лейла също така научава от баща си, че всичко, към което човек се стреми, независимо дали изпитва страст към него или не, ще бъде предизвикателство, така че трябва да го приеме.
“Трябва да сте отдадени и постоянни, защото много хора казват, че искат това или онова, но те не са готови да вложат тежката работа, която е необходима, за да го постигнат,” казва Лейла.
Например, Али всъщност казва на Лейла, че боксът не е за жени.
Той ми каза: “Какво ще направиш, ако изпаднеш в нокдаун на ринга и целият свят те гледа?” пише Лейла в свое есе за Fatherly през 2017 г. “Казах му: Ще направя това, което правеше ти и ще се изправя отново.”
Въпреки неговото неодобрение, Али посещава повечето мачове на своята дъщеря, а Лейла се отказва от спорта през 2007 г. с 24 победи и нито една загуба и няколко титли на световен шампион.
“Ще има провали и спънки, но трябва да се научите как да ги преодолявате, защото във всеки неуспех има урок.” “Ако беше лесно да си шампион, всеки щеше да е,” казва тя.
Това, което е наистина важно в живота
Мохамед Али е роден през 1942 г. в семейство от средната класа в Луисвил, Кентъки, и въпреки успехите му, той не беше по бизнеса, казва Лейла.
“Когато хора, които не са свикнали да имат пари, се сдобият с пари, е важно да знаят кои са основните неща, като например да си плащат данъците, какви хора са наели на работа и в какви неща да си инвестират парите,” казва тя.
Така че, въпреки че не е бил запален по бизнеса, Али я научава на едно важно нещо за парите: “Не е важно колко пари имаш, а да да мислиш как можеш да направиш този свят едно по-добро място,” казва Лейла пред CNBC.
Тя твърди, че вдъхновението от филантропската дейност на баща й е най-големият му подарък за нея. След края на боксовата си кариера Али започва да пътува по света и да помага на хора в неравностойно положение и да насърчава религиозното, расовото и икономическото равенство.
През 1998 г., Али, който страдаше от болестта на Паркинсон, започна да работи с актьора Майкъл Джей Фокс (който също има Паркинсон), за да повишават информираността за заболяването и да помагат с финансирането на намирането на лек.
През 2005 г. Али получи презиентския Медал на свободата от президента на САЩ Джордж У. Буш.
Лейла твърди, че филантропската дейност на баща й е една от причините тя да работи с организации, като Feeding America и Undeniably Dairy.